Zmień sposób ogrzewania dostaniesz dofinansowanie

Zmień sposób ogrzewania dostaniesz dofinansowanie

17
1
PODZIEL SIĘ

piec_pmu

Chcesz skorzystać z dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania na ekologiczne? Program Małych Ulepszeń ci to umożliwi. W tym roku wprowadzono pewne zmiany – ekogroszek nie będzie uznawany za paliwo ekologiczne.

W ramach PMU można otrzymać dofinansowanie na przyłączenie nieruchomości posiadającej szambo do sieci miejskiej kanalizacji sanitarnej, na zakup proekologicznego urządzenia grzewczego czy na podłączenie lokalu do miejskiej sieci cieplnej.

Do tej pory program umożliwiał zmianę instalacji grzewczej na instalacje na paliwo stałe z ciągłym automatycznie sterowanym załadunkiem paliwa oraz regulowaną ilością powietrza wprowadzaną do komory spalania, tzw. kotły z podajnikiem (typu ekogroszek). Obecnie uznano, że kotły tego typu, stanowiąc ogrzewanie węglowe czy o podwyższonej emisji pyłów do atmosfery, nie przynoszą efektu ekologicznego w postaci redukcji CO 2 i pyłów, co jest celem realizacji PMU. Zaproponowano więc likwidację tej formy dofinansowania.

Dużą zmianą w Programie Małych Ulepszeń jest także wykreślenie zapisów o możliwości uzyskania dofinansowania do modernizacji przestrzeni miejskiej poprzez zakup sadzonek drzew i krzewów. Na ten cel można było uzyskać do 800 zł dotacji. Wprowadzona w 2013 r.uchwała w sprawie inicjatywy lokalnej mieszkańców daje bowiem większe możliwości uzyskania dofinansowania z budżetu miasta na zagospodarowanie terenów zielenią.

Ułatwieniem dla wnioskodawców są natomiast przepisy dotyczące przedstawiania do rozliczenia dotacji rachunków i dokumentów wystawionych z datą wcześniejszą, niż złożenie wniosku. Zapisy zmienionej uchwały będą bardziej przyjazne dla mieszkańców i zwiększą dostępność do uzyskania dofinansowania oraz zliberalizują wymogi związane z przedstawianą dokumentacją.

W 2013 r. z programu miasto wypłaciło 24 dotacje na łączną kwotę 20.299,40 zł. W tym roku w budżecie zarezerwowano na ten cel 35 tys. zł.

Szczegółowe informacji na temat PMU udzielane są w Wydziale Spraw Lokalowych, tel. 74 645 08 65, pokój nr 3.

UM Dzierżoniów

1 KOMENTARZ

Comments are closed.