Zielone wyspy dla inwestora

Zielone wyspy dla inwestora

16
0
PODZIEL SIĘ

WSSE_siedziba5

Green-fields to rozległe obszary Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” oferowane inwestorom planującym rozpoczęcie działalności w jednej z 44 miejscowości objętych programem pomocy publicznej.

Spośród 2,7 tysiąca hektarów leżących w województwie dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim zdecydowana większość została już zagospodarowana, do wykorzystania zostało jeszcze tysiąc hektarów. Biznesmeni, którzy zdecydują się tam zainwestować, mogą liczyć na ulgi w podatku dochodowym.

We Wrocławiu, obszar podległy WSSE zajmuje 268 hektarów, z czego ponad 100 zajęło już 16 firm, są wśród nich światowe koncerny jak 3M – amerykański potentat produkujący wyroby z tworzyw sztucznych, Mondelez kojarzony z między innymi z czekoladą Alpen Gold oraz Milka, czy kawą Jacobs oraz gigant elektroniczny – IBM. Tereny inwestycyjne znajdują się w południowo-zachodniej części miasta przy Mokronoskiej. Ulica znajduje się w pobliżu węzła bielańskiego – zaplecza przemysłowo-handlowego stolicy Dolnego Śląska.

Stosunkowo nową lokalizacją są wchodzące w skład aglomeracji wrocławskiej Kobierzyce. Nazwa pochodzi od staropolskiego kobierca, gdyż dawniej miasto było znane z działających wielu warsztatów tkackich. Pierwotna nazwa Weberdorf początkowo była tłumaczona nawet jako Wieś Tkaczy. Obecnie w pobliżu gminy położonej tuż za rogatkami Wrocławia, znajduje się duży węzeł komunikacyjny, czyli autostrada A-4 i drogi międzynarodowe 35 i 8. Tak przygotowane Kobierzyce czekają na inwestorów, oferując 83 hektary gruntów.

Dolnośląski Bolesławiec znany z produkcji ręcznie zdobionych wyrobów ceramicznych docenianych na całym świecie, także ma do zaoferowania tereny dla przedsiębiorców. Obecnie dostępnych jest 56 hektarów ziemi leżących w pobliżu budowanego węzła autostrad A4 i A18 Bolesławiec i skrzyżowania autostrad Krzyżowa oraz sieci kolejowej połączonej z paneuropejskim korytarzem transportowym nr III. Z preferencyjnych warunków oferowanych na tym terenie przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną skorzystało już 7 firm, w tym producenci komponentów dla branży samochodowej Hoerbiger Automotive i SRG Global Bolesławiec.

Kolejną atrakcyjną lokalizacją pod budowę przyszłej fabryki Wrzesińska Strefa Aktywności Gospodarczej dysponująca jeszcze 112 hektarami. Walory terenów leżących w Wielkopolsce w niewielkiej odległości od międzynarodowych szlaków komunikacyjnych docenił już Volkswagen Polska, który za dwa lata rozpocznie produkcję samochodów.

W województwie opolskim wałbrzyska strefa dysponuje dwiema szczególnie interesującymi lokalizacjami. Pierwsza znajduje się 3 km od Nysy, kojarzonej przede wszystkim z produkcją popularnych w latach 80. samochodów dostawczych. Areał do zagospodarowania to 165 hektarów położonych 40 km od autostrady A4 oraz 20 km od przejścia granicznego w Głuchołazach i 88 km od przejścia granicznego w Międzylesiu. Zalety tych terenów zachęciły do inwestycji Vasco Doors, producenta drzwi wewnętrznych, który zainwestował tam 15 mln zł.

Jednym z najmniejszych terenów objętych Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną jest 18 hektarowa działka w okolicy Skarbimierza w powiecie brzeskim. Pozostałe ponad 100 hektarów należy do 7 firm, w tym do Mondelez Polska Production i producenta części wyposażenia samochodów – Keiper Polska. O tym niewielkim 7 tysięcznym miasteczku, położonym 5 km od Brzegu, zrobiło się głośno, gdy wybudowano tam profesjonalne boisko do baseballa i softballa. Obecnie konsekwentnie promuje tę dyscyplinę sportu. W niedzielę 20 lipca w Skarbimierzu i Brzegu zakończyły się Mistrzostwa Europy softballu, były to równocześnie eliminacje do Mistrzostw Świata w Stanach Zjednoczonych. Walka była zacięta, zwyciężyły Polki i Włoszki. Teraz czas na rozpoczęcie rywalizacji o inwestycje na obszarach green-field.

BRAK KOMENTARZY