Zatrzymani cudzoziemcy

Zatrzymani cudzoziemcy

8
0
PODZIEL SIĘ

Piętnastu cudzoziemców zatrzymali w miniony weekend funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wśród zatrzymanych są dwie rodziny: gruzińska oraz rosyjska narodowości czeczeńskiej, którzy próbowali opuścić Polskę nie będąc do tego uprawnieni.

DSC_5394

Trzyosobową rodzinę w pierwszym przypadku, zatrzymali w godzinach rannych, w piątek (11 kwietnia) funkcjonariusze Polsko – Niemieckiej Placówki w Świecku. Cudzoziemcy podróżowali samochodem osobowym. Kierowcą pojazdu, który miał zamiar pomóc im w przedostaniu się do Niemiec był obywatel Białorusi, posiadający polski tytuł pobytowy. W drugim przypadku do zatrzymania doszło w tym samym dniu przez funkcjonariuszy ze Zgorzelca w ramach wspólnej Niemiecko – Polskiej Palcówki. Również tym razem czteroosobowa rodzina po uprzednim złożeniu wniosku o status uchodźcy na terytorium Polski, zamiast oczekiwać na ostateczna decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy w naszym kraju próbowała przedostać się do Niemiec.

Cudzoziemcy podróżowali samochodem osobowym, którego kierowcą był obywatel Polski. Cudzoziemcy w obu przypadkach postanowieniami Sądu zostali umieszczeni w Ośrodkach dla Cudzoziemców celem oczekiwania na decyzję Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, natomiast kierowcy zarówno Białorusin jak i Polak zostali ukarani za udzielenie pomocy w usiłowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Pozostałych ośmiu cudzoziemców, w tym 7 obywateli Ukrainy i Białorusina zatrzymali funkcjonariusze z Placówek Straży Granicznej z Jeleniej Góry, Kłodzka, Legnicy, Zgorzelca i Wrocławia. Choć zatrzymań dokonano indywidualnie każdy z nich złamał przepisy w podobny sposób, wykorzystując wizę niezgodnie z celem jej wydania. Otrzymali decyzje o dobrowolnym opuszczeniu Polski.

Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

BRAK KOMENTARZY