Zamieszkali w „Willi pod Dębem” – galeria

Zamieszkali w „Willi pod Dębem” – galeria

20
10
PODZIEL SIĘ

DSCN1954

32 osoby w wieku 28-40 lat zamieszkały w otwartych oficjalnie 27 października mieszkaniach wspomaganych wybudowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przy ul. Parkowej w Dzierżoniowie. Dom nosi nazwę „Willa pod Dębem”.

Budowa mieszkań rozpoczęła się pod koniec 2011 r. Mieszkania są bardzo zróżnicowane, mają od 20 m2 do 33 m2. W każdym znajduje się łazienka z prysznicem. Do swojej dyspozycji oprócz mieszkań użytkownicy willi mają dwa salony. Jeden z kominkiem, stołami, biblioteczką oraz kanapami, a drugi ze sprzętem do ćwiczeń i rekreacji. W budynku jest też wspólna pralnia. W każdym mieszkaniu jest niewielki aneks kuchenny, ale gotować można też w jednej z dwóch kuchni na parterze lub piętrze. Każde mieszkanie rodzina wyposażyła we własnym zakresie.

DSCN1955

W willi jest także pokój dla pielęgniarki (dyżury codziennie od godz. 19.30 do 7.30). Dni mieszkańcy spędzają w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej nieopodal. Tam też będą zjadać obiad. Po południu w domu będzie na nich czekał animator czasu wolnego (godz. 15.00-20.00). Dla niego również został przewidziany gabinet.

Budynek będą utrzymywać sami lokatorzy, którzy posiadają renty socjalne, a także renty po rodzicach. Niepełnosprawni lokatorzy otrzymują mieszkania dożywotnio. Po ich śmierci przejdą do rozdysponowania przez stowarzyszenie, które przyzna je kolejnym osobom. Tylko w trzech przypadkach po śmierci podopiecznych rodzic będzie mógł, jeśli zechce, zostać w willi.

DSCN1961

Budowa domu kosztowała 3,2 mln zł. Urząd Marszałkowski przekazał na ten cel 1.050.000 zł. Resztę stowarzyszenie zbierało od 2006 roku, kiedy to powstała idea domu. Złożyły się na to środki z 1%, darowizn oraz darowizn opiekunów i rodziców podopiecznych.

Dom jest szansą na godne życie dla podopiecznych PSOUU. W chwili śmierci rodziców, dziadków czy innych opiekunów ten niepełnosprawny człowiek nie trafi do Domu Pomocy Społecznej, nie przeżyje szoku rozstania i zmiany życiowej. Pozostanie w gronie życzliwych mu ludzi, przyjaciół, z którymi praktycznie dorastał.

10 KOMENTARZE

  1. A mówili, że się nie uda, że za duża inwestycja, że to tylko nasze marzenie. A tu stoi i stać będzie.
    dziekuję wszystkim i każdemu z osobna, że pomogli.

  2. W pierwszym rzędzie widzę senatora Jurcewicza. Ale nie słyszałem aby mu dziękowano za pomoc. Więc przyszedł się lansować.

      • Pani Jolanta Oliwa. Wspaniały dobry człowiek o wielkim sercu. Bardzo serdecznie dziekujemy Pani , życzymy siły , zdrowia i ODPORNOŚCI na jakże przykra często rzeczywistość. W sercach mieszkańców i ich najbliższych ma Pani na zawsze ciepłe i przepełnione wdzięcznością miejsce za Willę pod dębem. Spokój Rodziców o los niepełnosprawnych dzieciaków to najpiekniejsze świadectwo dla wszystkiego co Pani zrobiła. Z serca DZIEKUJEMY….

Comments are closed.