Zameczek w Bielawie na sprzedaż

Zameczek w Bielawie na sprzedaż

39
5
PODZIEL SIĘ

Powiat wystawił na sprzedaż nieruchomość położoną przy ul. Wolności 92 w Bielawie. Chodzi o zabytkowy zameczek, w którym do niedawna mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Przetarg odbędzie się 14 sierpnia br.

zameczek

W związku przeniesieniem do Dzierżoniowa ośrodka szkolno-wychowawczego, Zarząd Powiatu podjął decyzję o wystawieniu nieruchomości na sprzedaż. Po otrzymaniu wyceny, zgodnie z zapowiedzią starosty, w pierwszej kolejności oferta kupna została przekazana Gminie Bielawa.

– Zaproponowaliśmy gminie nabycie nieruchomości za kwotę 1,2 mln zł, z możliwością rozłożenia jej na cztery roczne raty. Gmina nie odpowiedziała na naszą propozycję, dlatego ogłosiliśmy przetarg sprzedaż nieruchomości – mówi starostaJanusz Guzdek.

Nieruchomość o pow. całkowitej 1.5036 ha położona jest w centralnej części miasta Bielawa, zlokalizowana pomiędzy ul. Wojska Polskiego a ul. Maja, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Miejskiego oraz potoku Bielawica.

Zabudowana jest dworem obronnym wzniesionym w XVII wieku, w stylu późnorenesansowym na rzucie czworoboku z klasycznym wewnętrznym dziedzińcem. W południowo-wschodnim narożniku wznosi się niska okrągła baszta ze stożkowym hełmem, wtopiona w mur kurtynowy. Powierzchnia użytkowa dworu wynosi 4.123 m2. Budynek dworu wpisany jest do rejestru zabytków architektury pod nr A/3708/716.

Na działce posadowione są także trzy budynki niezwiązane historycznie z dworem. Budynek administracyjny o pow. użytkowej 582 m2, budynek garażowy o pow. 109 m2 i budynek gospodarczy o pow. 10 m2.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszar zbywanej nieruchomości oznaczony został symbolem U – teren zabudowy usługowej.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 2,8 mln zł netto. Kupujący otrzyma 50% bonifikaty od części zabytkowych, które stanowią 56% wartości całej nieruchomości. Przetarg odbędzie się 14 sierpnia br.

Bliższe informacje można uzyskać w Wydziale Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie przy ul. Świdnickiej 38, tel. 074 832 36 65, 832 36 63 mail: gospodarka@pow.dzierzoniow.pl

 starostwo powiatowe

5 KOMENTARZE

  1. No i znowu d.upa. Zbiornik 2.0

    1,2 mln zł to kosztuje porządny dom jednorodzinny z wyposażeniem, a nie zamek o dość sporej powierzchni użytkowej, a do tego kamienica na co najmniej 10 mieszkań. Trzeba być naprawdę skrajnie nienawistnym do tego miasteczka, aby nie wziąć jego największego symbolu historycznego. I to 300 tys. rocznie przez 4 lata bez oprocentowania. Na remonty durnych inkubatorów lekką ręką wydaje się miliony, a na pałac głupich 300 tys. żal? Za tak śmieszne pieniądze byle mafiozo ze śląska kupi i puści z dymem, a potem Burmistrz za 6 mln odkupi. Chore to.

  2. Kupić nie sztuka, utrzymać to wyzwanie. Bez zgody konserwatora zabytków niewiele się zrobi, a remont takiego obiektu wg konkretnych wymagań, to koszta kilkakrotnie przewyższające wartość zakupu. Jest to przykre, ale nic dziwnego że Gmina nie chce tego kupić. Są pełniejsze inwestycje niż utopienie kasy w studni bez dna. A co do mieszkań w Bielawie to jest sporo z rynku wtórnego i nie sądzę żeby w takich murach były atrakcyjne lokale. Wg mnie lepiej na tym wyjdzie ktoś, kto zrobi z tego hotel.

Comments are closed.