Zakończył się Ogólnopolski Tydzień Kariery w Gimnazjum nr 2 w Bielawie

Zakończył się Ogólnopolski Tydzień Kariery w Gimnazjum nr 2 w Bielawie

23
0
PODZIEL SIĘ

WP_20141020_002

W dniach 20-24 października uczniowie Gimnazjum nr 2 w Bielawie jak co roku aktywnie włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pt. „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy”. Do doradcy zawodowego spłynęło aż 45 prac na konkurs pt. „Ciekawy plakat o zawodach”. Na plakatach konkursowych znalazły się między innymi takie zawody jak: fryzjer, kucharz, aktor, dziennikarz, psycholog, stewardessa, architekt krajobrazu i wnętrz, policjant, pilot, strażak, lekarz, ratownik, muzyk, patolog sądowy, żołnierz, weterynarz, stomatolog, informatyk, projektant mody, fotograf, piekarz, prawnik, kaskader.

WP_20141023_006

Młodzież podeszła do tematu bardzo poważnie, oprócz pomysłowej grafiki i zdjęć ujęła na plakatach informacje takie jak: kod zawodu, preferowane cechy charakteru potrzebne do wykonywania danego zawodu, jak i przeciwwskazania, warunki i środowisko pracy, ścieżkę edukacyjną, jak i możliwości kariery oraz podała przykłady znanych osób wykonujących opisywany zawód. W świetlicy szkolnej stworzono wystawę wszystkich prac konkursowych, by pozostali uczniowie mogli się zaznajomić ze specyfiką ww zawodów. Wyłonienie laureatów już wkrótce. Jury będzie miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców.

Młodzież z klas III- uczestniczyła w wycieczkach zawodoznawczych do zakładu Lincoln Electric w Bielawie- największego centrum produkcyjnego urządzeń i materiałów spawalniczych w Polsce. Celem wycieczek było to, by młodzi ludzie mogli zobaczyć jak wygląda zakład produkcyjny od środka, zapoznać się z procesem produkcji, organizacją pracy w zakładzie, strukturą stanowisk pracy, poznali jakie predyspozycje psychofizyczne potrzebne są na poszczególne stanowiska, jak wygląda praca w takich warunkach i środowisku. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali pracownikom oprowadzającym nas pytania, np.: jakie szkoły trzeba skończyć, by móc pracować w tym zakładzie, z jakim wykształceniem przyjmowani są pracownicy, czy jest możliwość rozwoju pracownika, ile zarabiają pracownicy poszczególnych działów, ile trwa proces produkcji jednej spawarki, na co zwracana jest uwaga przy rozmowie kwalifikacyjnej, czy pracownicy mają jakieś przerwy, czy dużo jest wypadków w zakładzie itp. W sumie zakład zwiedziło ok. 110 uczniów, którzy w tym roku szkolnym kończą gimnazjum i staną przed pierwszym najważniejszym wyborem w swoim życiu- wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej.

WP_20141023_022

Uczniowie mieli także okazją do spotkania z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżowie z panią Joanną Kosowską, która przeprowadziła z nimi „Kwestionariusz zainteresowań” badający 12 predyspozycji zawodowych i składający się aż z 243 pytań oraz opowiedziała o możliwościach pracy dla osób niepełnoletnich w naszym mieście. Do dyspozycji młodzieży podczas tygodnia kariery w szkole były dwie gazetki ścienne z informacjami nt. rynku pracy, wysokości najniższej płacy krajowej, z wyjaśnieniem terminów takich jak: pracodawca, pracownik, wynagrodzenie, urlop, praca, zawód, kariera, kwalifikacje, bezrobocie z podaniem przyczyn dlaczego pracujemy i jakie są cechy pracownika oczekiwane przed pracodawcę oraz z zawodami nadwyżkowymi i deficytowymi w naszym powiecie.

WP_20141023_026

Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy? Oto jest pytanie. Wiadomo na pewno, że trzeba to zrobić, bo bez tego w naszym życiu ani rusz . Praca jest ważna dla człowieka, potrzeba jest, by zarobić pieniądze, by czuć się potrzebnym i ustala ona naszą pozycję w społeczeństwie. Pomysłodawcy Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery piszą, że „… przyjaźń to niełatwa i czasami bolesna, zdecydowanie warto ją pielęgnować i rozwijać. Rynek pracy zmienia się tak szybko i dynamicznie, że trudno być zawsze na bieżąco, jednak przynajmniej od czasu do czasu warto poświęcić chwilkę na sprawdzenie „co słychać”, co się zmienia w naszym obszarze zainteresowań, w naszej branży, co warto poznać, jakie umiejętności bądź kwalifikacje zdobyć….”

 WP_20141023_032

Małgorzata Bieżanowska

Doradca Zawodowy

BRAK KOMENTARZY