XI Międzynarodowy Memoriał Jerzego Klempela-wyniki

XI Międzynarodowy Memoriał Jerzego Klempela-wyniki

10
0
PODZIEL SIĘ

10

XI Międzynarodowy Memoriał Jerzego Klempela Piłki Ręcznej Mężczyzn Drużyn Klubo-wych przeszedł już do historii. Od czwartku 14 sierpnia do niedzieli 17 włącznie dziesięć drużyn z zagranicy oraz z Polski rywalizowało, na parkiecie hali dzierżoniowskiego OSiR-u, o miano najlepszej w tegorocznym Memoriale.

Ekipy podzielone zostały na dwie grupy, w których spotkania toczyły się systemem każdy z każdym. Drużyny które zajęły miejsca 5 w grupach walczyły o miejsce 9, trzecie i czwarte drużyny o miejsca 5-8, a najlepsze awan-sowały do finałowej czwórki. Rywalizacja w tych grupach toczyła się z zaliczeniem wyników pomiędzy drużynami z tej samej grupy eliminacyjnej. Po bardzo emocjonujących i wyrówna-nych eliminacjach składy poszczególnych grup przedstawiały się następująco:

MECZ O MIEJSCE 9 HC Gomel – Meshkov Brest

MIEJSCA 5-8 – MMTS Kwidzyn, Zagłębie Lubin, Wybrzeże Gdańsk, Gaz System Pogoń Szczecin

MIEJSCA 1-4 – ZTR Zaporozhye, Motor Zaporozhye, Zarya Kaspiya Astrakhan, SKA Mińsk

6

O godzinie 14.00 w niedzielę rozpoczął się ostatni mecz finałowy, pomiędzy drużynami z Zaporoża – ZTR i niepokonanym do tej pory Motorem, który zadecydować miał o klasyfi-kacji końcowej w tej grupie. Najlepsze drużyny w grupach eliminacyjnych dostarczyły licznie zgromadzonej publiczności wielu zagrań na najwyższym, sportowym poziomie, co rusz popi-sując się pięknymi paradami bramkarskimi oraz zagraniami w ataku. Wyrównana walka trwała do 20 minuty, a od tego momentu zaczęła zarysowywać się coraz większa przewaga Motoru, który pierwszą połowę wygrał 9:13. Druga odsłona pojedynku to stopniowe budowanie przewagi oraz wzorowa wręcz obrona w ostatnich 6 minutach meczu, kiedy to zawodnicy ZTR nie zdołali rzucić żadnej bramki, tracąc 6. Wygrywając różnicą 10 bramek, Motor Zapo-rozhye potwierdził swoją dominację i odniósł drugie z rzędu zwycięstwo w 11-letniej historii rozgrywania Międzynarodowego Memoriału Jerzego Klempela Piłki Ręcznej Mężczyzn Dru-żyn Klubowych.

8

Oprócz pucharów dla najlepszych drużyn wręczono także wyróżnienia indywidualne. Najlep-szym Bramkarzem Memoriału wybrano zawodnika SKA Mińsk – Ivan Matskevich, Królem Strzelców został Zakhar Husakou (32 bramki) – MESHKOV Brest, natomiast MVP Memo-riału wybrano zawodnika MOTORA Zaporozhye – Sergiy Onufriyenko. Przyznano również puchar Fair Play, dla drużyny, która w całym turnieju otrzymała najmniej kar, a została nią ekipa z Brześcia. Nagrody wręczali Burmistrz Miasta Dzierżoniów – Marek Piorun oraz Członek Zarządu DZPR – Janusz Masłowski.

2

Memoriał upamiętnia sylwetkę jednego z najwybitniejszych graczy w historii polskiej piłki ręcznej, w wielu ankietach wybieranego najlepszym prawym rozgrywającym XX wieku. Jerzy Klempel, bo o nim mowa, urodził się 23.04.1953 r. w Międzylesiu. Swoją karierę rozpoczynał w Gwardii Opole w sezonie 1970-1971 mając niespełna 17 lat. Brązowy medalista Olimpiady w Montrealu (1976) oraz Mistrzostw Świata w Dortmundzie (1982), Król Strzelców Olimpiady w Moskwie (1980) oraz Mistrzostw Świata w Danii (1978). 2-krotny srebrny medalista Pucharu Świata, 18-krotnie wybierany do Drużyny Gwiazd podczas imprez wyso-kiej rangi. 221-krotny reprezentant kraju (1973-1987), zdobywca 1170 bramek, 8-krotny mistrz Polski, 5-krotnie najlepszy strzelec ligi polskiej oraz jako pierwszy gracz w historii 3-krotnie ligi RFN.

Trener Śląska Wrocław (1996-1999), z którym wywalczył tytuł mistrza (1997) oraz wicemi-strza (1998). 3-krotnie odznaczany Brązowym Krzyżem „Za wybitne osiągnięcia sportowe” oraz Diamentową Odznaką ZPRP. Zmarł 28 maja 2004 r. we Wrocławiu.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie, a współfinansowana była ona ze środków otrzymanych z Gminy Miejskiej Dzierżoniów oraz ze Związku Piłki Ręczne j w Polsce.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA DRUŻYNOWA

1. MOTOR Zaporozhye Ukraina

2. ZTR Zaporozhye Białoruś

3. SKA Mińsk Białoruś

4. ZARYA KASPIYA Astrakhan Rosja

5. ZAGŁĘBIE Lubin Polska

6. MMTS Kwidzyn Polska

7. WYBRZEŻE Gdańsk Polska

8. GAZ SYSTEM POGOŃ Szczecin Polska

9. HC Gomel Białoruś

10. MESHKOV Brest Białoruś

BRAK KOMENTARZY