Wystawa minerałów w Piławie Górnej

Wystawa minerałów w Piławie Górnej

11
0
PODZIEL SIĘ

Okazy bardzo rzadkich minerałów odkrytych w miejscowej kopalni podczas eksploatacji złóż kamienia można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury w Piławie Górnej. Wspólnie zorganizowaną wystawę otworzyli 25 października przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego i Gminy Piława Górna.

20141028_1b

Eksponaty pozyskał i opisał zespół naukowy geologów i mineralogów z kilku renomowanych polskich uczelni, którzy w 2008 roku we współpracy z geologami Dolnośląskich Surowców Skalnych prowadzili badania na terenie kopalni w Piławie Górnej. Ich praca była możliwa dzięki grantowi Narodowego Centrum Nauki, środkom uczelni oraz prywatnym funduszom członków zespołu. Podczas badań w kopalni, zainicjowanych przez śp. Prezesa DSS Jana Łuczaka, natrafiono na ponad 100 różnych minerałów, niekiedy bardzo rzadkich w skali świata, w tym ponad 20 stwierdzonych po raz pierwszy w Polsce. Wartość niektórych trudno wręcz oszacować, bo naukowcy wydobyli 5–7 nieznanych faz mineralnych, które po odpowiednim opisie i przedstawieniu do akceptacji międzynarodowej komisji mogą zaistnieć jako nowe minerały.

20141028_3b

Oficjalnego otwarcia wystawy „Minerały Pegmatytów z Piławy Górnej” dokonali Kierownik Muzeum Mineralogicznego Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. prof. Piotr Gunia i Burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska.

– W naszym mieście jest popularne powiedzenie, że „Piława Górna na kamieniu stoi”. To prawda, bo tradycje wydobycia i obróbki kamienia sięgają tu już 1740 roku, jednak tak naprawdę dopiero dzisiaj zobaczymy, jakie bogactwo kryje nasza gmina – powiedziała szefowa piławskiego magistratu.

20141028_4b

Wśród wielu osób, którym podziękowała za udział w przygotowaniu wystawy, wymieniła Kierownika Samodzielnej Pracowni Usług Geologicznych WRO-MIN mgr Krzysztofa Moskwę. O unikalnym znalezisku bardzo ciekawie opowiadali prelegenci. Wykłady poprowadzili mgr Grzegorz Gil„Bogactwo mineralne Piławy”, dr hab. Antoni Muszer „Jak powstają minerały”, dr hab. Robert Tarka„Geopark jako nowe narzędzie promocji i rozwoju turystycznego regionu”.

Już podczas uroczystości inauguracyjnej eksponaty cieszyły się żywym zainteresowaniem pierwszych oglądających. Wystawę można zwiedzać do końca listopada.

UMPG

BRAK KOMENTARZY