Wyłudzone wizy

Wyłudzone wizy

11
0
PODZIEL SIĘ

12-05-2014ogolnyWe wtorek, 27 maja 2014 r., funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG w wyniku prowadzonych czynności służbowych, zatrzymali 7 osób. Wśród zatrzymanych było pięciu obywateli Ukrainy, którzy w konsulatach wyłudzili wizę i wykorzystywali ją później niezgodnie z przeznaczeniem.

Obywatel Ukrainy zatrzymany w Legnicy zamiast podjąć współpracę handlową z podkarpacką firmą – jak deklarował przy wjeździe do Polski – wizę wykorzystywał do swobodnego podróżowania i robienia zakupów w Polsce i Holandii.

27-letni Ukrainiec zatrzymany w Kłodzku posiadaną wizę do pracy wykorzystał do kupna auta w Czechach. W polskim konsulacie we Lwowie przedstawił nieprawdziwe dokumenty, które miały potwierdzać fakt nawiązania współpracy z firmą handlującą kosmetykami pomimo, że z potencjalnym partnerem biznesowym nie miał zamiaru się kontaktować.

Na podstawie wyłudzonej wizy wjechał do Polski również 21-letni obywatel Ukrainy. Wcześniej kupił na Ukrainie oświadczenie o zamiarze wykonywania pracy. Kontrolującym go funkcjonariuszom z Wrocławia tłumaczył, że w ten sposób mógł odwiedzać krewnych we Wrocławiu.

Funkcjonariusze z PSG w Zgorzelcu zatrzymali dwóch Ukraińców. Jeden z nich skontaktował się wprawdzie z firmą zapraszającą, ale współpracy nie podjął. Postanowił udać się do Monachium, aby odwiedzić rodzinę. Drugi cudzoziemiec również nie miał zamiaru pracować w Polsce tylko wyjechał do Niemiec.

Wszystkim zatrzymanym osobom unieważniono wyłudzone wizy. Niektórzy już zostali zobowiązani do wyjazdu z Polski, pozostali czekają na stosowne decyzje.

mjr SG Irena Skuliniec

Rzecznik Prasowy

Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

BRAK KOMENTARZY