Wyjazd do Hiszpanii

Wyjazd do Hiszpanii

21
0
PODZIEL SIĘ

Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach zostało zakwalifikowane do programu Comenius, czyli programu współpracy szkół z różnych krajów Unii Europejskiej.

EŁ 14.06 Gim Wyjazd do Hiszpani 4

Nasza młodzież była już w Bułgarii (Pleven), Czechach(Praga), Włoszech (Asyż, Rzym).

Ostatnio od 6-13 kwietnia pojechaliśmy do Hiszpanii, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie dwuletniego programu. Pierwszy dzień – niedziela była poświecona zwiedzaniu Barcelony, szczególnie Muzeum Picassa i przedziwnej Sagrady Familii (na zdjęciu nasza ekipa przed kościołem)

EŁ 14.06 Gim Wyjazd do Hiszpani 1

W poniedziałek pojechaliśmy do Calatayud, 20-tysięcznego miasteczka w Aragonii. To było nasze miejsce docelowe. Uczniowie zostali zakwaterowani u hiszpańskich rodzin, nauczyciele w hotelu.

Szczególnie wzruszające było przywitanie w zaprzyjaźnionej, katolickiej szkole. Uczą się tam dzieci od 3-go do 16-go roku życia. Witały nas z polskimi flagami w rączkach.

EŁ 14.06 Gim Wyjazd do Hiszpani9

W korytarzu szkoły znajdowały się wizerunki najbardziej znanych Polaków jak Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II, Kopernik i inni. Hiszpanie byli serdeczni i bardzo gościnni. Starali się by nasza młodzież czuła się jak w rodzinnym domu. Oprócz Polaków byli również uczniowie z Bułgarii, Turcji, Czech, Włoch, razem 54 osoby. Najważniejszym wydarzeniem wyjazdu było odsłonięcie pomnika Europy na placu o tej samej nazwie w Calatayud. Połączono to z występami grup tanecznych, tarabaniarzy, grup baletowych. Zadziwiające jak aktywna jest tutejsza społeczność.

Oprócz uczestniczenia w zajęciach warsztatowych, zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc. Do najciekawszych należą muzeum malarstwa Goyi, pałace i ogrody mauretańskie w Zaragozie, klasztor De Piedra- cud przyrody; wodospady, tunele w skałach, pokazy drapieżnych ptaków. Sportowa cześć ekipy odwiedziła stadion Camp Nou w Barcelonie, podczas gdy grupa zainteresowana twórczością Gaudiego, park Guella z jego dziełami i pięknym widokiem na całą Barcelonę. Można by jeszcze długo opowiadać o naszym pobycie w Hiszpanii.

Niezapomniana chwila to moment pożegnania, gdy rodziny hiszpańskie odprowadzały naszą młodzież na dworzec-łzy i zapewnienia, że znajomości będą kontynuowane. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.

Mikołaj Midera

BRAK KOMENTARZY