Wycieczka do ZOO

Wycieczka do ZOO

27
0
PODZIEL SIĘ

DSC_1174

W dniu 4 września odbyła się wycieczka do ZOO we Wrocławiu, którą zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie w ramach działań środowiskowych z projektu systemowego „Dać szansę” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego POKL. W wycieczce wzięli udział beneficjenci projektu wraz z ich dziećmi, łącznie 42 osoby.

Obecnie w ZOO, na obszarze 33ha, mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Fauny poszczególnych kontynentów pogrupowane są w tematyczne ekspozycje (Sawanna, Pawilon Madagaskaru, Sahara, wybieg niedźwiedzi brunatnych, basen płetwonogich, itd.), znajduje się tu około 900 gatunków, co daje łącznie 5000 zwierząt. Można zobaczyć wiele rzadkich i narażonych na wyginięcie gatunków. Pod koniec 2014r. planowane jest otwarcie Afrykanarium, olbrzymiego pawilonu z kilkoma basenami, w którym znajdą się części poświęcone mieszkańcom środowisk wodnych różnych części Afryki, m.in. jeziora Tanganika, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego. Stale wzbogaca się skład mieszkańców ZOO, do Wrocławia trafiają także bardzo rzadkie gatunki, nieczęsto spotykane na wolności, np. okapi, jeże uszate.

DSC_1232

Zwiedzając ZOO uczestnicy wycieczki zapoznali się z wieloma gatunkami zwierząt, które często znali tylko ze zdjęć i ilustracji oraz mieli możliwość zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta. Największym zainteresowaniem cieszyły się pierwsi mieszkańcy przekazanej do użytku zewnętrznej części Afrykanarium: kotiki afrykańskie oraz pingwiny przylądkowe, czyli tońce. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak wygląda karmienie kotików oraz pierwsze efekty pracy opiekunów kotików w trakcie ich codziennych treningów. Uczestnicy wycieczki z niecierpliwością oczekują na otwarcie całego Afrykanarium, ponieważ budynek i to kto ma w nim zamieszkać zrobiło na uczestnikach wycieczki wielkie wrażenie.

Uwagę dzieci oraz ich rodziców przyciągnęły także zwierzęta żyjące na Sawannie: żyrafy, zebry, strusie i lwy angolskie. Oglądając lwy z atrapy jeepa do którego można było wsiąść, można było poczuć się jak na safari.

W pawilonie Madagaskaru natomiast można było zobaczyć bogatą faunę i florę Czerwonej Wyspy, oraz podziwiać przedstawicieli różnych gromad od bezkręgowców, przez płazy i gady do ssaków. Jednak najbardziej oblegane były Lemury, znane wszystkim głównie dzięki Królowi Julianowi z „Madagaskaru”.

Atrakcją dla zwiedzających był także zewnętrzny wybieg dla nosorożców, które uwielbiają wodę. Zwierzęta mają tam basen ogrzewany przy użyciu energii słonecznej oraz prysznic. Można je podziwiać na zewnętrznym wybiegu, obserwując przez fosę oraz z tarasu, a także w środku pawilonu.

DSC_1177

Ponadto wielką atrakcją dla wszystkich było odwiedzenie zwierząt w Dziecińcu Zwierzęcym. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale także pogłaskać i nakarmić owcę, kózkę, czy bydło szkockie. Wśród mieszkańców ogródka dla najmłodszych były także zwierzątka koniowate, znalazło się miejsce dla różnych koni: rasy haflinger, kucyków szetlandzkich, a także największego na świecie osiołka Poitou.

W czasie tych kilku godzin spędzonych w ZOO wszyscy świetnie się bawili, zobaczyli wiele ciekawych okazów zwierząt oraz zdobyli wiele cennych wiadomości dotyczących ekologii, biologii, ochrony środowiska, cech charakterystycznych i zachowania zwierząt.

Na zakończenie tej wielkiej wyprawy oczywiście nie mogło zabraknąć zjedzenia czegoś „pożywnego” i słodkiego w McDonald’s. Wszyscy uczestnicy wyszli z fast foodu z pełnymi brzuszkami, ale też z wielkimi uśmiechami na twarzach.

W czasie całej wycieczki dopisywały wszystkim humory i pogoda, więc miło spędziliśmy czas. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy nasze piękne ZOO i jego wspaniałych mieszkańców.

BRAK KOMENTARZY