Wojenne wideospotkanie SP 9

Wojenne wideospotkanie SP 9

15
0
PODZIEL SIĘ

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie spotkali się 9 kwietnia na wideokonferencji ze szkołami partnerskimi z Anglii, Słowenii i Włoch, z którymi w obecnym roku szkolnym realizują projekt eTwinning o drugiej wojnie światowej „World War Two: our shared history”/”Druga wojna światowa: nasza wspólna historia”. Spotkanie było podsumowaniem wykonanych do tej pory działań projektowych.

videokonferencja_2

Uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z realizowanego projektu oraz zaśpiewali wybrane przez siebie piosenki związane z okresem II wojny światowej. Uczniowie „Dziewiątki” wykonali „Piechotę”. Miłą niespodzianką była obecność na wideospotkaniu Tončki Senčar, Słowenki, o której słoweńscy uczniowie przygotowali prezentację, z której polscy uczniowie dowiedzieli się, że jako mała dziewczynka wraz z rodzicami i rodzeństwem spędziła cztery lata w niemieckich obozach pracy na Dolnym Śląsku, w tym w Reichenbach (czyli w Dzierżoniowie).

Podczas realizacji projektu od stycznia 2014 roku uczniowie zajmowali się przygotowywaniem prezentacji multimedialnych oraz filmów o wojnie, pragnąc przedstawić wojnę z punktu widzenia Polaków. Uczniowie szkół partnerskich wykonywali prace przedstawiające wojnę w ich krajach. Pozwoliło to na porównanie historii naszych krajów w okresie II wojny światowej. Aby zainteresować dzieci tym trudnym okresem historii nauczyciele stosowali różne metody i formy przekazu. Dla lepszego zrozumienia korzystano również z filmów fabularnych zasugerowanych przez nauczycieli szkół partnerskich.

Historię II wojny światowej w Wielkiej Brytanii widzianej oczami dziecka uczniowie poznali oglądając film „Goodnight Mister Tom”, który głęboko zapadł w pamięci piątoklasistów. Ponadto do szkół zapraszane były osoby pamiętające tamte czasy. Dziewiątkę odwiedził Józef Oleksiewicz, żołnierz Armii Krajowej. Uczniowie SP 9 spotkali się również z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty, którzy przybliżyli dzieciom nie tylko fakty historyczne, ale również opowiedzieli o życiu codziennym żołnierzy w czasie wojny oraz pokazali broń, jaką dysponowali żołnierze polscy w czasie wojny obronnej w 1939 roku.

videospotkanie

Jednym z zadań realizowanych w czasie pracy nad projektem była nauka piosenek z czasów wojny, nie tylko ze swojego kraju, ale również z krajów szkół partnerskich. Uczniowie SP 9 uczyli się głównie piosenek w języku angielskim („It’s a long way to Tipperary” i „Run rabbit, run”. Jednak na uwagę zasługuje wykonanie włoskiej piosenki „Bella ciao” przez ucznia klasy 3a Mateusza Subocza. Nauczyciele i uczniowie szkół partnerskich są pod wrażeniem tego wykonania, a powstały film służy im do nauki tej bardzo popularnej we Włoszech piosenki z czasów II wojny światowej. Można go obejrzeć tutaj.http://www.youtube.com/watch?v=ol2B8TNv5jw

Projekt powoli dobiega końca i koordynatorzy są w trakcie przygotowywania publikacji o wszystkich zrealizowanych działaniach, aby ich praca mogła inspirować innych nauczycieli do ciekawych dla uczniów form nauki historii w szkole.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY