Wizyta gości z miasta Monteux

Wizyta gości z miasta Monteux

10
0
PODZIEL SIĘ

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Niemcza Partnerstwo Miast” 3 lipca 2014 r. przyjechała do Niemczy grupa Francuzów z miasta partnerskiego Monteux z Prowansji. Goście przyjmowani byli przez polskie rodziny , a grupa młodzieży francuskiej została zakwaterowana w Hotelu „Cztery pory roku”.

b_640_444_16777215_1___images_2012_Niemcza_Francuzi_DSC_0350

Stowarzyszenie przygotowało dla gości bardzo bogaty program sfinansowany przez środki pochodzące ze składek członków Stowarzyszenia oraz środki finansowe prywatne rodzin przyjmujących gości. Pobyt młodzieży sfinansował Burmistrz Grzegorz Kosowski z budżetu Gminy Niemcza. Każdego dnia pobytu odbywały się wyjazdy do ciekawych obiektów na terenie naszego powiatu , a także Dolnego Śląska. Goście zwiedzili Muzeum Miejskie w Dzierżoniowie, Kościół Pokoju w Świdnicy, Sanktuarium i szopkę ruchomą w Wambierzycach, Polanicę Zdrój, Pałac w Pieszycach, Osówkę, Wrocław, Arboretum w Wojsławicach. Młodzież odbyła wycieczki na Wielką Sowę i Szczeliniec Wielki. W niedziele odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem księdza z Francji.

b_640_425_16777215_1___images_2012_Niemcza_Francuzi_DSC_0319

Wieczorami odbywały się wspólne pikniki w pięknych miejscach naszej gminy, jak Ligota Mała , Leśniczówka w Wojsławicach. Piknikom towarzyszyły wspólne zabawy przy nagraniach muzycznych przygotowanych przez niezastąpionego Pana Andrzeja Kukułę -dyrektora NOK. Jeden z wieczorów uświetnił Zespół „Grodzianie” i grupa „Music 4est”.

9 lipca b.r. w Wojsławickim Arboretum odbyło się wspólne spotkanie , które zaszczycili swoją obecnością: konsul honorowy Republiki Francji Richard Kępiński, wicestarosta powiatu dzierżoniowskiego Dariusz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Niemcza Grzegorz Kosowski, wiceburmistrz Kazimierz Figzał oraz gospodarz obiektu prof. Tomasz Nowak.

Po oficjalnej części spotkania goście zostali zaproszeni przez profesora Nowaka do odwiedzenia Arboretum. W miejscu, gdzie rośnie lawenda została odsłonięta tablica z napisem „Zapach Prowansji”, upamiętniająca pobyt Francuzów w Niemczy. Fundatorem tablicy jest Pan Jan Szuszkiewicz.

Po obejrzeniu arboretum goście zostali zaproszeni na obiad przygotowany przez Cafe-bar „Ogrodowe smaki” i degustację wędlin z P.P.M-G „Galicja

b_640_425_16777215_1___images_2012_Niemcza_Francuzi_DSC_0038

Spotkanie w Wojsławicach odbyło się między innymi dzięki środkom otrzymanym ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie w ramach realizacji zadania publicznego pt.”Powiat dzierżoniowski zaprasza” oraz dzięki bezinteresownej i nieocenionej pomocy Państwa Hanny i Tomasza Nowaków.

10 lipca o godzinie 6.30 goście odjechali do Monteux pełni wrażeń i bardzo dobrych wspomnień z pobytu w Niemczy.

Tadeusz Mateusiak

prezes Stowarzyszenia Niemcza-Partnerstwo Miast

UM Niemcza

BRAK KOMENTARZY