Wizyta dziennikarzy kazachskich

Wizyta dziennikarzy kazachskich

10
0
PODZIEL SIĘ

kazachstan_2

Dziennikarze prasowi i telewizyjni z Kazachstanu odwiedzili 16 października Dzierżoniów, by zobaczyć, jak funkcjonuje lokalny samorząd i poznać miasto. Spotkali się też z mieszkającą u nas rodziną z Kazachstanu i poznali szczegóły akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej na wschodzie. Była to część wizyty studyjnej na Dolnym Śląsku.

Goście ze wschodu gościli w stolicy naszego kraju i w stolicy Dolnego Śląska. W planach wizyty studyjnej mieli spotkania m.in. z Aleksandrem Kwaśniewskim, w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej, Krajowej Izbie Gospodarczej, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego czy w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Spotkali się również z władzami Dzierżoniowa. Ciekawiły ich doświadczenia z okresu przemiany ustrojowej i zmiany, jakie zaszły od tamtej pory oraz sposób funkcjonowania samorządu miejskiego.

kaazachstan_3

Dziennikarze spotkali się z mieszkającą w Dzierżoniowie rodziną Lubczańskich, Polakami, którzy urodzili się w Kazachstanie, ale zdecydowali się przeprowadzić do kraju przodków i zamieszkali na Dolnym Śląsku.

Jako że nasze miasto zostało w pewien sposób rekomendowane dziennikarzom przez ambasadę i redaktor Grażynę Sondej-Orłowską, realizującą od wielu lat projekt „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” na Ukrainie, goście z Kazachstanu spotkali się również z koordynatorem akcji w Dzierżoniowie – dyrektorką Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej Jadwigą Horanin. Opowiedziała ona o planach rozszerzenia działań na Kazachstan w postaci akcji umożliwiającej powrót na łono ojczyzny starszym, samotnym Polakom mieszkającym na wschodzie.

kazachstan_1

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY