Wielcy nieobecni na Poezji Na Murach

Wielcy nieobecni na Poezji Na Murach

11
0
PODZIEL SIĘ

Utwory m.in. Cohena, Kaczmarskiego i Młynarskiego będzie można usłyszeć 24 czerwca ze sceny na dzierżoniowskich murach obronnych. Podczas Poezji Na Murach wystąpią Paulina Lenda, Miss Jabłonka, Kwartet Proforma i zespół Raz Dwa Trzy. Scena przy wieży ciśnień już od godz. 19.00 będzie rozbrzmiewała lirycznymi dźwiękami.

Tribute to Leonard Cohen złoży Paulina Lenda z zespołem. Występ poświęcony będzie twórczości kanadyjskiego barda, poety i znakomitego tekściarza, tworzącego w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rock. Usłyszymy piękne i słynne ballady, takie jak „In My Secret Life”, „Dance Me to the End of Love”, czy „A Thousand Kisses Deep”.

Po raz pierwszy na murach zagra później Jabłonka. Wykona piosenki ukształtowane przez mróz i listopadowe ciemności, bzik słowa, tumult półżywych, niepokojących bitów, kosmicznych gitar i basów. Powrót do prostej, chłodnej melodii, którą ociepla oszczędny, aksamitny wokal. Muzyczne poletko dzieci lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które cenią treść i chcą o sobie opowiedzieć. Brzmi intrygująco? Podobnie jak muzyka tej 5-osobowej formacji z Wrocławia, która gra trip-hop. Warto posłuchać.

Po ich występie na scenie pojawi się jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a być może na świecie. Kwartet ProForma koncentruje się przede wszystkim na własnych utworach, jednak w repertuarze ma również utwory wykonawców takich jak: Jacek Kaczmarski, trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński czy Stanisław Staszewski. Zespół wykonuje też utwory Georgesa Brassensa (w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego) oraz Nicka Cave`a i Toma Waitsa w autorskich tłumaczeniach Przemysława Lembicza.

Podczas swojej już prawie 15-letniej działalności Kwartet zagrał ponad 700 koncertów w całej Polsce oraz za granicą (Niemcy, Ukraina). Był i jest regularnym gościem na wielu cyklicznie organizowanych imprezach związanych z piosenką poetycką. W maju ukazała się ich płyta nagrana wspólnie z Kazikiem „Tata Kazika kontra Hedora”.

Zespołu Raz Dwa Trzy nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Od lat udowadnia on, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Karierę zaczynał na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nierzadko wymieniany jako zespół rockowy – wszak występował w Jarocinie. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bosanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe zespołu. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu.

Interpretacje tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Raz Dwa Trzy to jedne z najpiękniejszych i najtrafniejszych spośród dostępnych. Na dzierżoniowskich murach zespół zagra właśnie utwory zmarłego w tym roku poety.

Wstęp na koncerty jest wolny. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie, bo czerwcowe noce bywają jeszcze chłodne. Przyda się też koc do rozłożenia na Wale Szwedzkim, choć organizatorzy przygotowali jak co roku również miejsca siedzące.

BRAK KOMENTARZY