Wernisaż prac Henryka Kluzy

Wernisaż prac Henryka Kluzy

19
0
PODZIEL SIĘ

kluza

Chcesz obejrzeć zbiór niepowtarzalnych prac nieżyjącego dzierżoniowskiego artysty, który przez wiele lat opiekował się Kołem Plastyków Amatorów działającym przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury? Właśnie tam w Galerii na Piętrze odbędzie się 9 października o godz. 17.00 wernisaż malarstwa i rysunku Henryka Kluzy. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 listopada.

Jej organizatorami są DOK i Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu, współorganizatorami zaś Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” i bielawski MOKiS.

Henryk Kluza prowadził plastyków amatorów od 1994 do 2004 r., ale nie rozstał się z ośrodkiem kultury, bowiem w latach 1999-2007 był członkiem Społecznej Rady Programowej działającej przy DOK-u. Wcześniej był nauczycielem plastyki i projektantem wzorów tkanin, co czasem znajdowało oddźwięk w jego pracach – sposób kładzenia farby przypominał niekiedy tkaninę, a właściwie wątek, dobierany przez widza jako poprzeczny układ nitek.

„Malarstwo, grafika i rysunek Henryka Kluzy to przetworzona, otaczająca go przyroda, nostalgiczna architektura, zatrzymane w ruchu, nieodgadnione postacie, formy, które zapraszają nas do refleksji, chwil zadumy, ciszy i spokoju. Są nad wyraz ciepłe i przyjazne – jak sam ich autor. Ciężko się pogodzić, że nie ma go wśród nas” – pisze o nim w katalogu wystawy art. plast. Jerzy Jerych, prezes Zarządu Dolnośląskiego ZPAP Polska Sztuka Użytkowa.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY