Weekendowa noc muzeów, rycerze i taniec

Weekendowa noc muzeów, rycerze i taniec

14
0
PODZIEL SIĘ

W związku z Nocą Muzeów dzierżoniowskie muzeum przygotowało bogaty program, szczegóły poniżej. Ponadto w mieście pojedynki taneczne na deskach „Zbyszka”, koncert legendarnego bluesmana, wystawa mitologicznych obrazów. W regionie gratka dla wszystkich, którzy mają w sobie duszę rycerza i chcą odszukać skarb.

co_na_weekend_16.05

PIĄTEK

Noc Muzeów – Muzeum Miejskie w Dzierżoniowie, godz. 16.00

W tym roku Nocy Muzeów przyświeca hasło „70. rocznica bitwy pod Monte Cassino”. Spotkanie rozpocznie się promocją Rocznika Dzierżoniowskiego 2013 i wykładem Rainera Sachsa „Historia zegarów wieżowych na Śląsku – uwag kilka”.

O godz. 17.00 będzie można poznać historię powstania pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”, a pół godziny później wysłuchać pieśni w wykonaniu Danuty Gołdon, aktorki „Teatru William-Es” w Wałbrzychu. W godz. 17.45-19.00 organizatorzy planują konkurs dla rodzin z nagrodami, a w godz. 19.00-21.00 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (co pół godziny, ostatnie wejście 21.00).

Wstęp bezpłatny.

Koncert bluesowy Edmunda Bukowskiego – pub Warka Noego, godz. 20.00

Pamiętasz Edmunda Bukowskiego, dzierżoniowskiego barda lat 80 i 90? Jeśli jeszcze nie znasz jego muzyki, musisz koniecznie przyjść. Muzyka Eda jest bowiem bardzo charakterystyczna. Zupełnie jak on sam.

Starszemu pokoleniu nie trzeba go przedstawiać, lecz gdyby młodsi fani bluesa chcieli posłuchać legendy Dzierżoniowa, niech zawitają do Warki Noego.

Wstęp wolny.

„Muppety. Poza prawem” – Kino „Zbyszek”, godz. 16.00 i godz. 18.00

Ulubieńcy światowej publiczności powracają na srebrny ekran w filmie „Muppety: poza prawem”. Kermit, Piggy i spółka ponownie zapraszają na pełen niezapomnianych gagów, okraszony dawką wspaniałego humoru, muzyki i świetnego aktorstwa show. Podczas światowego tournée Muppety zostają wplątane w aferę kryminalną o międzynarodowym zasięgu. Stoi za nią Constantin – znany złodziej diamentów i sobowtór Kermita…

/Filmweb/

Wstęp odpłatny: 16 zł (bilet normalny), 14 zł (bilet ulgowy).

„Hardkor Disko” – Kino „Zbyszek”, godz. 20.00

Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia.

/Filmweb/

SOBOTA

Konfrontacje taneczne – Kinoteatr „Zbyszek”, godz. 17.00

Już po raz siódmy na scenie kinoteatru Wiosenne Konfrontacje Taneczne. W tym roku tancerze powalczą ze sobą w trzech kategoriach tanecznych podzielonych na trzy grupy wiekowe. Przegląd konkursowy rozpocznie się o godz. 10.30. Podczas konkursu tancerze będą mogli zaprezentować się w konkurencjach solo, duet oraz w formacjach. Udział w konkursie jest okazją do poznawania nowych technik tanecznych oraz wzajemnej wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Jak co roku na zwycięzców czekają nagrody finansowe, rzeczowe oraz dyplomy. Zapraszamy do kibicowania.

Wystawa malarska „Dedale i figury niemożliwe” – Galeria na Piętrze w DOK-u, od godz. 9.00 do godz. 18.00

Subiektywne spojrzenie na kondycję człowieka w oparciu o mity i legendy naszej cywilizacji w grafice i malarstwie Jerzego Leszkowicza. Wykonał m.in. rzeźby ołtarzowe, tabernakulum, stół ołtarzowy z relikwiarzem, drogę krzyżową i obrazy ołtarzy bocznych w kościele pw. Królowej Różańca Św. w Dzierżoniowie. Jest również autorem projektów ławek kościelnych, konfesjonałów, graficznego układu płytek podłogowych i drogi krzyżowej wokół kościoła.

Ekspozycję można oglądać do 29 maja. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

„Hardkor Disko” – Kino „Zbyszek”, godz. 20.00

Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia

/Filmweb/

Piknik rodzinny – Szkoła Podstawowa w Piławie Górnej, godz. 10.00

Spotkanie rodzinne pod tytułem „W majowy czas bawimy się wraz”. Piknik odwiedzi Komisarz Lew. W programie warsztaty artystyczne, malowanie twarzy, kiermasz książki oraz inne atrakcje. Dla smakoszy konkurs na najlepszy sernik, a dla męskiej części publiczności prezentacja samochodu strażackiego. Organizatorzy namawiają, aby w tym dniu przynieść niepotrzebną makulaturę.

Dni Papieskie – Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy, od godz. 18.00

Cykl imprez upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II. Dziewiąte spotkanie z wiernymi i osobami, w których życiu Jan Paweł II odegrał ogromną rolę. W programie liczne przedsięwzięcia pod hasłem „Jan Paweł II – pamięć i obecność.

W sobotę o godzinie 18.00 w teatrze miejskim zobaczymy niecodzienne widowisko. Będzie to opera góralska przygotowana przez artystów z Podhala.

Wstęp bezpłatny.

Piknik familijny – scena plenerowa „Muszelka” nad Tamą w Łagiewnikach, od godz. 16.00 do godz. 21.30

Świetny pomysł na spędzenie weekendu w gronie rodzinnym. W tym tygodniu spotkanie pod hasłem „Dziś zabieram ze sobą babcię i dziadka”. W programie animacje dla rodziców i dzieci, warsztaty biżuteryjne dla najmłodszych, plener plastyczny, opowieści weterynaryjne, występy zespołów muzycznych. Dla miłośników sportu pokaz judo i zumba show. Na zakończenie kino plenerowe.

Jarmark średniowieczny – Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, od godz. 10.00 do godz. 20.00

Kolejna odsłona jarmarku, który co roku przyciąga rzesze turystów. Odwiedzający będą mogli między innymi obejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy, a także nabyć ich produkty. Będzie można wybierać między innymi w miodach, historycznych ozdobach, czy uzbrojeniu. Całej imprezie będą towarzyszyć zmagania członków grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Zaplanowane jest odbycie się dwóch średniowiecznych turniejów bojowych oraz turnieju wojów. Przewidziany jest również turniej łuczniczy oraz inne konkurencje z udziałem rekonstruktorów.

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie bitwa, a niespodzianką szukanie skarbu. Dzięki przygotowanym przez organizatorów wskazówkom każdy chętny będzie mógł zmierzyć się z tą zagadką.

W tym roku wstęp na teren imprezy jest darmowy. Płatny jest jedynie wstęp do muzeum.

Pchli Targ – targowisko gminne w Łagiewnikach, od godz. 9.00 do godz. 13.00

Chcesz przewietrzyć swoją szafę? Zmienić garderobę na rozpoczęcie sezonu letniego? Przyjdź, wymień albo sprzedaj rzeczy, których już nie nosisz. Czasami taka zmiana jest potrzebna. Przywitaj sezon letni z nowymi ubraniami i dodatkami. Nie ma opłat za stoisko.

NIEDZIELA

Marsz dla życia i rodziny – parking przy parafii pw. Królowej Różańca Świętego, godz. 14.30

W tym roku wszyscy wyruszą pod hasłem „ Rodzina Obywatelska. Rodzina-Wspólnota-Samorząd”. Ideą marszu jest podkreślenie priorytetu rodziny, mobilizacja samego siebie oraz społeczeństwa do działań na rzecz rodziny. Trasa będzie przebiegać wzdłuż ul. W. Sikorskiego, ul. Piastowskiej, ul. Daszyńskiego na parking przy Kinoteatrze „Zbyszek”. Na zakończenie przewidziano atrakcje. Patronat honorowy objął biskup świdnicki Ignacy Dec oraz burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun.

Jarmark średniowieczny – Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, od godz. 10.30 do godz. 15.00

Kolejna odsłona jarmarku, który co roku przyciąga rzesze turystów. Odwiedzający będą mogli między innymi obejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy, a także nabyć ich produkty. Będzie można wybierać między innymi w miodach, historycznych ozdobach, czy uzbrojeniu. Całej imprezie będą towarzyszyć zmagania członków grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Zaplanowane jest odbycie się dwóch średniowiecznych turniejów bojowych oraz turnieju wojów. Przewidziany jest również turniej łuczniczy oraz inne konkurencje z udziałem rekonstruktorów.

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie bitwa, a niespodzianką szukanie skarbu. Dzięki przygotowanym przez organizatorów wskazówkom, każdy chętny będzie mógł zmierzyć się z tą zagadką.

W tym roku wstępna teren imprezy jest darmowy. Płatny jest jedynie wstęp do muzeum.

Dni Papieskie – Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy, od godz. 19.00

Cykl imprez upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II. Dziewiąte spotkanie z wiernymi i osobami w których życiu Jan Paweł II odegrał ogromną rolę. W programie liczne przedsięwzięcia pod hasłem „Jan Paweł II – Pamięć i obecność. Na zakończenie Dni Papieskich w katedrze z monodramem „Księga Hioba” wystąpi Stanisława Celińska.

Wstęp bezpłatny.

 UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY