Warsztaty z geografii

Warsztaty z geografii

11
0
PODZIEL SIĘ

11 czerwca w Gimnazjum im. Piastów Śląskich zaprosiło uczniów klasy VI a wraz z nauczycielem przyrody p. Bożeną Kułagą na wspólne zajęcia warsztatowe z geografii poprowadzone przez nauczyciela geografii Marię Lenarczyk.

EŁ 14.07 Gim spraw. z warsztatówe38

Motywem przewodnim zajęć była postać Ferdynanda Magellana – portugalskiego żeglarza, który uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach żeglugi i odkryć geograficznych. W latach 1519 – 1522 odbył pierwszą podróż dookoła świata. Spotkanie to miało również na celu integrację uczniów szkoły podstawowej (przyszłych gimnazjalistów) z nieco starszym koleżeństwem, propagowanie ciekawych form uczenia się.

EŁ 14.07 Gim spraw. z warsztatówe20

Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji przybliżającej postać słynnego żeglarza, omawiającej trasę jego podróży dookoła świata. Uczniowie zostali podzieleni na 8 grup (w każdej z nich uczniowie z klasy VI a i I a gimnazjum). Każda z grup otrzymała kartę pracy z odrębnym zestawem zadań do wykonania. Zadania na kartach pracy dotyczyły danych klimatycznych ze stacji położonych w pobliżu miejsc, przez które przebiegała trasa podróży Ferdynanda Magellana.

EŁ 14.07 Gim spraw. z warsztatówe46

Do zadań grup należało: obliczenie średniej rocznej temperatury powietrza, rocznej sumy opadów atmosferycznych oraz rocznej amplitudy temperatury powietrza. Uczniowie mieli również wykonać na przygotowanej wcześniej kartce diagram klimatyczny dla wybranej stacji. Kolejnym zadaniem było określenie strefy klimatycznej podanej stacji. Uczniowie pracowali korzystając z atlasów geograficznych, kalkulatorów.

EŁ 14.07 Gim spraw. z warsztatówe26

Po wykonaniu zadania przedstawiciel każdej z grup podchodził do mapy konturowej świata i magnesem przyczepiał kartkę przy danej stacji. Efektem końcowym było odczytanie z mapy, przez jakie strefy klimatyczne wiodła trasa wyprawy Magellana.

Uczniowie świetnie sobie radzili, dogadywali się między sobą. Myślę, że po takiej współpracy żadne zadanie geograficzne nie będzie dla uczniów trudne.

EŁ 14.07 Gim spraw. z warsztatówe40

Maria Lenarczyk

BRAK KOMENTARZY