V Dni Łagiewnik

V Dni Łagiewnik

18
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku na zakończenie majówek na nowym obiekcie rekreacyjnym w Łagiewnikach – scenie plenerowej, pieszczotliwie nazwanej przez pracowników GOKBiS -”Muszelka” odbyły się V – jubileuszowe obchody Dni Łagiewnik i parafii Łagiewniki.

DSC_3136

Pierwszym punktem programu było uroczyste otwarcie, którego dokonali: Wójt Gminy Łagiewniki -Janusz Szpot, przewodnicząca Rady Gminy Łagiewniki –Maria Łaskarzewska, proboszcz parafii Łagiewniki – Grzegorz Staniewski oraz sołtys wsi – Ewa Lis.

DSC_3093

Impreza, charakterem znacznie różniła się o poprzednich obchodów. Zaproponowano program znacznie spokojniejszy, bardziej ambitny. Na scenie gościliśmy nasze lokalne talenty – dzieci i młodzież z przedszkola i szkół gminnych. Zapewne furorę zrobiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Olesznej, których nie było na tegorocznej Kuźni Talentów, a swym dynamicznym i „bardzo na czasie” programem porwały innych do zabawy, zaś dorosłych wprowadziły w zachwyt. Trzeba jednak przyznać, że wszyscy lokalni artyści prezentujący się na scenie wypadli rewelacyjnie. Mamy niezły potencjał. Trzeba te lokalne talenty promować i róbmy to przy każdej nadarzającej się okazji.

DSC08805

Po występach najmłodszych na scenie zagościła Elżbieta Małgorzata Mach- sopranistka oraz Jacek Szymański – tenor – światowej klasy artyści scen operetkowych, swym śpiewem przenosząc nas do słonecznej Italii. W programie występu pt. W świecie pieśni włoskiej” zaserwowano nam największe dzieła operetkowe. Występowi towarzyszyła przeurocza skrzypaczka oraz pianista, a śpiew operowy niósł się daleko poza granice sceny.

DSC08899

Po występach operetkowych na scenę głośno wkroczyli wojowie z czasów m.in. Mieszka I i Chrobrego, prezentujący wszystko co związane jest z dawnym rzemiosłem. Na jarmarku, na stanowiskach dawnych kupców, prezentowano wyroby: piękne utkane krajki, wyroby z kości, drewna i skóry. Pod koniec występu amatorzy podpłomyków mogli wypróbować tych upieczonych na jarmarcznym ognisku. W trakcie występu nie zabrakło wystrzałów m.in. z armaty wiwatówki i bandoletu. Całości towarzyszyły dźwięki słowiańskich instrumentów pasterskich. Dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach staropolskich, chętnie dawały się zakuć w dyby i „torturować” miejscowemu katowi.

DSC08810

Z racji otwarcia sceny plenerowej i V dni Łagiewnik bito monetę okolicznościową. Tę pierwszą wybił wójt gminy Łagiewniki-Janusz Szpot. W sakiewce GOKBiS znajduje się jeszcze spora sumka tych pamiątkowych monet, więc kolekcjonerów zapraszamy po odbiór. Imprezie towarzyszył Turniej o puchar proboszcza parafii Łagiewniki oraz turniej wiedzy biblijnej. Parafianie z Łagiewnik zorganizowali loterię fantową, zadbali o podniebienia, serwując kiełbaski, soczyste

karkówki oraz domowe ciasta. Pracownicy GOKBiS malowali wszystkim chętnym twarze i uczyli robić biżuterię z drewnianych koralików. Najmłodsi mieli okazję poszaleć na dmuchańcach.

Zap

BRAK KOMENTARZY