Uważajmy na złodziei podających się za pracowników wodociągów

Uważajmy na złodziei podających się za pracowników wodociągów

9
0
PODZIEL SIĘ

Dzierżoniowska Policja apeluje do mieszkańców o ostrożność. W powiecie, co jakiś czas pojawiają się oszuści oraz złodzieje, którzy podając się za pracowników różnych instytucji, a nawet członków rodziny, okradają ludzi. W ostatnim czasie w Dzierżoniowie doszło do dwóch zdarzeń, gdzie sprawca podający się za pracownika wodociągów okradł starsze osoby. Straty to ponad 50 000 zł. Bądźmy czujni.

Z ustaleń śledczych wynika, że 23 lutego do mieszkania 87-latki (ul. Batalionów Chłopskich) przyszedł mężczyzna w wieku około 30-40 lat, niskiego wzrostu. Mężczyzna miał na sobie ubranie robocze. Przedstawił się jako pracownik wodociągów informując, że sprawdza drożność rur. Fałszywy pracownik wodociągów poprosił, aby emerytka w łazience odkręciła wodę i obserwowała, jak spływa. Wykorzystując fakt, że zajął domownika splądrował całe mieszkanie. Kiedy kobieta zaniepokojona zbyt długim brakiem kontaktu z fałszywym pracownik wyszła z łazienki zobaczyła, pootwierane szafki, rozrzucone przedmioty pod całym mieszkaniu. Po sprawdzeniu okazało się, że została okradziona. Straciła ponad 15 000 zł oraz złotą i srebrną biżuterię.

Cztery dni później do podobnego zdarzenia doszło na osiedlu Różanym. Do 85-letniej kobiety zapukał mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik wodociągów. Poinformował, że z mieszkania na piętrze cieknie woda i zalewane jest mieszkanie piętro niżej. Mężczyzna udał się wraz z seniorką do łazienki, gdzie odkręcił wodę i nakazał jej sprawdzać ciśnienie. Również i w tym wypadku, kiedy kobieta zorientowała się, że przez dłuższy czas nie ma kontaktu z tym mężczyzną był już z późno. Została okradziona. Sprawca skradł ponad 30 000 zł i 50 dolarów.

Policjanci ostrzegają wszystkie osoby przed wpuszczaniem do mieszkań nieznajomych. Jeżeli mamy wątpliwości, co do intencji takich odwiedzających, zadzwońmy pod nr 997 lub 112. Na miejsce przyjedzie patrol i sprawdzi czy osoba podająca się na przykład za pracownika jakiejś instytucji, faktycznie nim jest. To z pewnością pomoże uchronić się nas przed kradzieżą czy oszustwem. Pamiętajmy, że dla własnego bezpieczeństwa zawsze należy zweryfikować powód, dla którego obca osoba chce wejść do naszego mieszkania, np. dzwoniąc do instytucji, która ją do nas wysłała.

Jeżeli dojdzie już do sytuacji, że zaprosimy do mieszkania nieznajomych, nie należy pozostawiać ich samych. Należy pamiętać, że sprawcy będę starali się odwrócić uwagę gospodarzy i dokonać penetracji mieszkania, a następnie kradzieży wartościowych rzeczy i pieniędzy.

KPP w Dzierżoniowie
Oficer Prasowy
podinsp. Mariusz Furgała

BRAK KOMENTARZY