Uwaga na oszustów ! DZIERŻONIOWSKA POLICJA OSTRZEGA

Uwaga na oszustów ! DZIERŻONIOWSKA POLICJA OSTRZEGA

18
0
PODZIEL SIĘ

Polskie-kajdanki-policyjne27 sierpnia, na terenie województwa dolnośląskiego doszło do kolejnego oszustwa na szkodę osoby starszej metodą na tzw. wnuczka . W związku ze zdarzeniem dzierżoniowska Policja przypomina i apeluje do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wpuszczanie do domów osób obcych oraz nie dawanie nieznanym osobom pieniędzy.

Metoda jest ta sama i polega ona na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Tym razem oszust podał się za wnuczka, który jest sprawcą wypadku drogowego i pilnie potrzebuje pieniędzy.

Zdarza się też, że do naszego mieszkania zapuka jakaś nieznana nam osoba podająca się za pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub przedstawiciela ZUS-u i poprosi o wypełnienie ankiety w związku z planowaną podwyżka renty lub emerytury. W ankiecie podajemy ile mamy oszczędności, jak nazywają się członkowie naszej rodziny lub kto się nami opiekuje. W ten sposób dostarczamy oszustom niezbędnych do ich działania informacji. Następnie dzwonią do nas i zmienionym głosem podają się np. za

wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia.

Ostrzegamy przed takimi bezmyślnymi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego powiatu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne

pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób, lub podających się za znajomych. Często takie osoby wykorzystują nieuwagę domownika i kradną pieniądze, kosztowności.

Za każdym razem należy oddzwonić do krewnego na znany numer, na numer z którego „rzekomy krewny „ dzwonił. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 997 i 112.

BRAK KOMENTARZY