Uroczystości w Dzierżoniowie, które nie odbyły się…

Uroczystości w Dzierżoniowie, które nie odbyły się…

14
4
PODZIEL SIĘ

1_TP

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. „Drugiego takiego państwa nie było w całej okupowanej Europie”

27 września 1939 roku gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski odebrał rozkaz prowadzenia dalszej walki o utrzymanie niepodległości i całości granic. Powstała ogólnonarodowa organizacja Służba Zwycięstwu Polski, tym samym dając początek Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Uroczystości w Dzierżoniowie, które nie odbyły się…

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym, obchodzonym co roku 27. września. Uchwalone zostało 11 września 1998 r. przez Sejm RP. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej okupowanej Europie.

W 75. rocznicę w naszym mieście miały odbyć się uroczyste obchody powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 27. września mieszkańcy i władze samorządowe mieli oddać hołd twórcom struktur Polskiego Państwa Podziemnego oraz żołnierzom AK. Rondo przy ulicy Piastowskiej miało otrzymać imię Polskiego Państwa Podziemnego a na skalnym bloku znajdującym się przy rondzie miała znaleźć się tablica informująca o powstaniu i twórcach PPP. Na wysepce w środku ronda miały zostać umieszczone dwie 1,5. metrowe Kotwice Polski Walczącej.

Mimo obietnic do uroczystości jednak nie doszło, podobno ze względu na zbyt krótki okres na wykonanie poszczególnych elementów wystroju ronda. Jedynie w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego Związek Strzelecki Rzeczypospolitej w Dzierżoniowie, przy bloku skalnym, na którym miała być umieszczona tablica, wystawił wartę honorową. Na tym mógłbym już zakończyć relację, ale zabrakłoby puenty. Zwracam się, więc z apelem do burmistrza i radnych Rady Miejskiej, niech ta uroczystość odbędzie się 11. listopada w Narodowe Święto Niepodległości.

Na zakończenie przypomnę słowa Józefa Piłsudskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków naszej historii, które są aktualne i dziś: „Wy tej Polski nie utrzymacie. Ta burza, która nadciąga, jest zbyt wielka. Obecna Polska zdolna jest do życia tylko w jakimś wyjątkowym, złotym okresie dziejów (…) ja przegrałem swoje życie. Nie udało mi się powołać do życia dużego związku federacyjnego, z którym świat musiałby się liczyć”. Nie udało się to również Lechowi Kaczyńskiemu. Oby te słowa nie były prorocze.

Kazimierz M. Janeczko

4 KOMENTARZE

  1. Dlaczego z takim oporem władza działa w takich sprawach. Co takiego jest w tych uroczystościach??? Czyżby się czegoś bali?

  2. oczywiscie ze sie boja, bo ta wladza jest w rozkroku- chcialaby dawac Panu Bogu swieczke a diablu ogarek. Tak sie nie da wladzo, bo spolecznosc dzierzoniowska to widzi i mysli.PO i SLD to przezytek panowie do lamusa z wami podobnie z OBS przybudowka PO

Comments are closed.