Trwa przebudowa drogi powiatowej od Dębowej Góry do Ratajna

Trwa przebudowa drogi powiatowej od Dębowej Góry do Ratajna

9
0
PODZIEL SIĘ

Zgodnie z zapowiedziami zaraz po majowym weekendzie rozpoczęła się modernizacja drogi powiatowej od Dębowej Góry przez Ligotę Wielką do Ratajna oraz od Olesznej do granicy powiatu. To największa tegoroczna inwestycja drogowa Powiatu Dzierżoniowskiego, na którą udało się pozyskać połowę potrzebnej kwoty z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tak zwanych „schetynówek”.

schetyn_debowa

Cała inwestycja obejmie położenie nowej, wzmocnionej nawierzchni na długości prawie 8,5 km oraz wykonanie wielu elementów bezpieczeństwa. Będzie to budowa chodnika i zatoki autobusowej w Ligocie oraz zamontowanie luster, słupków i barier w miejscach tego wymagających przy całej drodze.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. Obecnie są one prowadzone na początkowym fragmencie drogi nr 3013D – od zjazdu z drogi wojewódzkiej nr 384 na Dębowej Górze do Ligoty Wielkiej. Jest tam kładziony nowy asfalt.

Po zakończeniu robót na tym odcinku ekipy remontowe przeniosą się na pozostały fragment – od Ligoty do Ratajna oraz na stanowiącą jeden ciąg drogę nr 1989D od Olesznej do granicy powiatu. W trakcie prac kierowcy mogą natrafić na utrudnienia, bo droga jest czasowo wyłączana z ruchu. Przerwy w przejezdności potrwają do połowy czerwca.

Natomiast cała inwestycja zakończy się najpóźniej 29 sierpnia. Jej wykonawcą jest firma Skanska SA. Koszt przebudowy wyniesie ponad 2,9 mln zł.

– Realizacja inwestycji jest możliwe głównie dzięki pozyskaniu dotacji ze „schetynówek” w wysokości blisko 1,5 mln zł – mówi starosta Janusz Guzdek. – W ubiegłym roku złożyliśmy dwa wnioski, ten został wyżej oceniony. Decyzja o dofinansowaniu zapadła dopiero na początku tego reku, po zwiększeniu w budżecie państwa środków na „schetynówki” – przypomina starosta.

Zadanie wesprze gmina Łagiewniki kwotą 250 tys. zł i Nadleśnictwo Świdnica kwotą 8 tys. zł. Pozostałe środki w kwocie ponad 1,2 mln zł będą pochodziły z budżetu powiatu.

Po zakończeniu remontu tej drogi powiatowej oraz trwającej jednocześnie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 384 na odcinku Dzierżoniów – Łagiewniki znacznie poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy w tej części powiatu.

Starostwo Powiatowe

BRAK KOMENTARZY