Tegoroczne inwestycje drogowe

Tegoroczne inwestycje drogowe

13
0
PODZIEL SIĘ

piława ornaStarania o przyznanie środków zewnętrznych na remonty dróg gminnych przyniosły bardzo dobre rezultaty. Piława Górna dostanie 800 tysięcy złotych dofinansowania. Miasto czeka w tym roku dużo inwestycji drogowych.

Rok temu wniosek gminy o kosztowną przebudowę ulic Limanowskiego i Wąskiej pozytywnie przeszedł weryfikację i znalazł się na 8 miejscu listy wśród 46 innych. Gdy się jednak okazało, że pieniędzy z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wystarczy tylko dla 6 pierwszych samorządów, nastroje w gminie nie były już tak entuzjastyczne. Tymczasem 10 kwietnia tego roku Minister Administracji i Cyfryzacji zatwierdził listę kolejnych 12 gmin zakwalifikowanych do dofinansowania.

Piława Górna znalazła się na 2 pozycji i urząd już przygotowuje przetarg, który wyłoni wykonawcę remontu. Planowany koszt inwestycji jest duży, ponad 1 mln złotych. Do zadania gmina szykowała się od dawna, a realizacja była uzależniona od wymiany sieci gazowej i wodociągowej w obydwu drogach gminnych. Wymiana na ul. Wąskiej zakończyła się w 2013 roku, a prace na Limanowskiego właśnie dobiegają końca. Wkrótce więc będzie można przystąpić do gruntownego remontu.

Nawierzchnia ulicy Wąskiej będzie przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Limanowskiego do ul. Piastowskiej oraz od skrzyżowania z ul. Piastowską do ul. Sienkiewicza. Powstanie nowa jezdnia z brukowanym chodnikiem o łącznej długości 565 metrów. Będzie też wyremontowana kanalizacja deszczowa. Nowa nawierzchnia będzie zrobiona też na odcinku ulicy Limanowskiego od skrzyżowania z ul. Wąską do ul. Polnej. Wyremontowana w ten sposób część jezdni ma mieć długość 304 metry. Kolejne 206 metrów drogi gminnej będzie miało chodnik z betonowej kostki (od ul. Polnej do Bolesława Chrobrego). Połowę kosztów pokryje dofinansowanie z programu narodowego, wynoszące pół miliona złotych. Pozostała część, czyli 494 800 zł, pochodzi z budżetu gminy, a 600 zł to darowizna przekazana przez mieszkańców remontowanych ulic. Koniec przebudowy zaplanowano na 31 października tego roku.

W tym roku gminę czekają jeszcze trzy inwestycje drogowe realizowane dzięki pozyskanym właśnie środkom zewnętrznym. Piława Górna dostanie bowiem pieniądze z rezerwy budżetu państwa na zadania związane z remontem, odbudową lub przebudową obiektów zniszczonych lub uszkodzonych w rezultacie zdarzeń o znamionach klęsk żywiołowych. Za 144 574 zł będzie wybudowana nawierzchnia z kostki brukowej na drodze za pawilonem przy ulicy Piastowskiej 50A. Prace obejmą też udrożnienie kanalizacji deszczowej. Odbudowa muru oporowego przy ul. Sienkiewicza 70 i 72 będzie kosztowała 58 038 zł, zaś przebudowa nawierzchni i chodnika ul. Kasztanowej 175 262 zł. Przy okazji remontu blisko 160 metrów drogi gminnej, będzie wymieniona nawierzchnia na 103 m2 zatok postojowych. Na trzy zadania gmina dostanie 80% dofinansowania. Finał prac zaplanowano do 30 listopada br. (Wartość inwestycji może ulec zmianie po rozstrzygnięciu przetargów na poszczególne zadania).

UM Piława Górna

BRAK KOMENTARZY