Szkolnictwo zawodowe

Szkolnictwo zawodowe

13
2
PODZIEL SIĘ

Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie.jankowski na stronę DTP

Mahatma Gandhi

Dobre czasy, gdy wystarczyło mieć jeden dyplom potwierdzający nabycie wieczystych kwalifikacji, gwarantujących pracę do emerytury, bezpowrotnie minęły wraz z PRL-em. Obecnie niewielu ma pewność stałego zatrudnienia. Trzeba się dostosowywać do potrzeb rynku, zmieniających się technologii, przepisów itp. Jednocześnie są zawody poszukiwane,

na absolwentów wielu szkół pracodawcy czekają z niecierpliwością. I to nie tylko na absolwentów szkół wyższych, lecz na fachowców: hydraulików, piekarzy, elektromonterów, fryzjerów itp. W Polsce szkolnictwo zawodowe praktycznie zostało zlikwidowane. Od lat słyszymy, że zaczyna brakować pielęgniarek i położnych jednak nie powstają odpowiednie szkoły. Decydenci zapewne uważają, że w ostateczności zorganizują dwutygodniowy kurs pielęgniarski i będzie po sprawie.

Zaręczam, że nie będzie. W wielu dziedzinach trzeba do wykonywania pracy posiadać nie tylko dobre chęci, ale i świadectwo kwalifikacyjne. Jako klienci nie zawsze żądamy okazania odpowiedniego dokumentu. Niedawno widziałem próbkę instalacji gazowej wykonaną przez amatora, na szczęście tym razem nie doszło do tragedii, ale mogło.

Pytajmy nie tylko o cenę, ale i wymagane kwalifikacje, zwłaszcza gdy jakość wykonywanej usługi może decydować o życiu i bezpieczeństwie. Z perspektywy Kraju, Bielawa wygląda bardzo dobrze pod wieloma względami, a zwłaszcza pod względem szkolnictwa zawodowego. Należy złożyć hołd wielu, że swoją pracą i staraniem przekształcili Szkołę Włókienniczą przy ul. Żeromskiego na specjalności na topie, między innymi odnawialne źródła energii.

Cech Rzemiosł Różnych, że prowadzi szkołę wielobranżową w poszukiwanych zawodach. Należy też wspomnieć o Szkole Wielozawodowej Pani Darii Michalskiej, wprawdzie mottem szkoły jest stwierdzenie, że: „Dobra szkoła nie produkuje geniuszy, tylko zdrowe społeczeństwo”! Myślę jednak, że każda uczennica, czy uczeń to geniusz, przynajmniej dla najbliższych. Mam nadzieję, że zwróciłem uwagę na ważność wyboru, szkoły, kierunku, zawodu. Niestety jest to trochę „wróżenie z fusów”, bo trudno przewidzieć jak będzie wyglądał Świat za kilka, czy kilkanaście lat, jakie będą poszukiwane zawody i w jakich dziedzinach fachowcy. Jeśli się źle trafiło to trudno trzeba się uczyć dalej, do skutku, lub do emerytury.

 Jerzy Edmund Jankowski

przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Bielawie

2 KOMENTARZE

 1. I tak się trzeba uczyć do emerytury – oczywiście jak się chce pracować na swoim, albo jako coś w rodzaju freelancera. Tylko, że się człowiek w końcu zaora na śmierć. Dzisiaj robię już od 5.30, kończę około 19, z krótką przerwą. Właśnie, cholera, dzięki tym wszystkim kwalifikacjom, szkoleniom, papierkom i duperelkom. Czasem sobie myślę, że taki lump, albo mieszkaniec południowych krain to ma dobrze, nic nie robić, nie mieć zmartwień, Chłodne piwko w cieniu pić, Leżeć w trawie, liczyć chmury, Gołym i wesołym być.

  Nic nie robić, mieć nałogi
  Bumelować gdzie się da
  Leniuchować, świat całować
  Dobry Panie pozwól nam

  No, dobra, pomarzylim, a tu robota czeka. Wrr, grrr, hrrr i jazda do kieratu :/

  • A niektórzy narzekają, że za PRL, nic nie trzeba było robić, samo się robiło, budowało, projektowało. A pracownicy tylko brali kasę i stali w kolejkach.

Comments are closed.