Skorzystali z inicjatywy lokalnej

Skorzystali z inicjatywy lokalnej

16
0
PODZIEL SIĘ

inicjatywa_1_po

Mieszkańcy ulicy Świdnickiej jako jedni z pierwszych w mieście sięgnęli po mechanizm inicjatywy lokalnej. Dzięki temu mają dziś dojazd do swych domów wyłożony kostką brukową. Miasto zrealizowało inwestycję razem z nimi i pokryło prawie połowę kosztów. – To był wspaniały pomysł. Teraz nie mamy problemów nawet przy silnych opadach – mówi jedna z lokatorek, Ewa Mosak.

Wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej pn. „Wykonanie utwardzenia terenu – ułożenie kostki brukowej pomiędzy budynkami ul. Świdnicka 51 i 51 b, c w Dzierżoniowie” grupa mieszkańców złożyła w marcu. 30 kwietnia burmistrz podpisał z przedstawicielem mieszkańców umowę o przyznanie środków finansowych na realizację zadania. Udział miasta polegał na pokryciu 50% kosztów wykonania zadanie inwestycyjnego – ale nie więcej niż 21.250 zł. Zadanie miało być wykonane do końca lipca, tymczasem zrealizowano je już w czerwcu. Koszt całkowity inwestycji wyniósł trochę więcej, niż szacowano – 45.400 zł, z czego 23.900 zł zapłaciły zainteresowane wspólnoty.

– Wszystko poszło bardzo sprawnie, przy dużej pomocy ZBM-u – ocenia pełnomocnik inicjatorów zadania Krzysztof Ziomek. – We wspólnocie wszyscy byli za, mieli już dość kałuży. W ramach przetargu wyłoniony został wykonawca, który miał wykonać zadanie w miesiąc. A zajęło mu to w sumie dwa tygodnie. Mamy teraz to, o czym marzyliśmy. Do tego stopnia, że życie towarzyskie już się nie toczy w domach, tylko na podwórku – śmieje się.

Potwierdzają to inni mieszkańcy. – Teraz jest super, aż miło się wchodzi do budynku – mówi Maria Janicka-Śmiatacz. – Dawno temu, gdy na podwórku był tylko jeden samochód, można było wytrzymać. Ale potem porobiły się koleiny. Gdy tylko padał deszcz, przejście przez podwórze to była gehenna, wpadało się w dziury. Teraz nawet gdy pada, wszystko spływa.

Z wyłożonego kostką dojazdu i podwórza cieszą się też dzieci. Mają gdzie jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnodze. – To był wspaniały pomysł – podsumowuje inicjatywę lokalną Ewa Molisak. – Teraz mamy czyściej, nie ma piachu, błota, które się nosiło do domów.

Inicjatywa lokalna spotkała się z zainteresowaniem dzierżoniowian. Kolejną inwestycją zrealizowaną w jej ramach będzie kosztujący 6.220 zł chodnik – dojście do budynku przy ul. Ogrodowej 2. Miasto będzie partycypowało w połowie kosztów.

Ale inicjatywa lokalna to nie tylko inwestycje. Obejmuje ona również zadania z zakresu działalności charytatywnej, kultury, edukacji, kultury fizycznej i turystyki, ochrony przyrody czy bezpieczeństwa publicznego. Jeśli więc chcesz np. zagospodarować pobliski teren zielony, zorganizować piknik czy doprowadzić do budowy placu zabaw, nie czekaj. Wykaż inicjatywę, wystąp z wnioskiem, a samorząd ci pomoże.

– Inicjatywy lokalne mogą przyczyniać się do podnoszenia komfortu życia mieszkańców, wpływać na poprawę estetyki otoczenia, wzbogacać możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, ale wymagają zaangażowania dwóch stron, czyli wnioskodawców i miasta – informuje zastępca burmistrza Dzierżoniowa Wanda Ostrowska. – Udział wnioskodawców polega nie tylko na wypracowaniu pomysłu i złożeniu wniosku do urzędu miasta, ale także na czynnym włączeniu się poprzez własną pracę, partycypację finansową lub udostępnieniu urządzeń, sprzętu, lokalu niezbędnych do realizacji pomysłu. Jestem przekonana, że zainteresowanie zmianą otoczenia będzie wzrastać, a tym samym liczba inicjatyw lokalnych będzie rosła – mówi z przekonaniem.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY