SESJA TURYSTYCZNA

SESJA TURYSTYCZNA

34
2
PODZIEL SIĘ
wyróżnieni za ochronę zabytków

Sprawy związane z turystyką i oświatą zdominowały XLIII sesję Rady IV kadencji Rady Powiatu Dzierżoniowskiego. Cytatem z Napoleona Bonapartego starosta Janusz Guzdek rozpoczął podziękowanie prywatnym osobom zaangażowanym w renowację i ratowanie zabytków Ziemi Dzierżoniowskiej. Wśród wyróżnionych w ten sposób znaleźli się:

wyróżnieni za ochronę zabytków
wyróżnieni za ochronę zabytków

Monika Kwiędacz-Krzeczkowska – Hotel Dębowy Bielawa

Piotr Babicki – Pałac Bielawa

Cedric Gendaj – Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel Gola Dzierżoniowska

Marian Hajduk – Pałac Pieszyce

Wojciech Siwiec – Dom Tkacza Rościszów

Podziękowania dla właścicieli zabytków zostały wręczone na wniosek Komisji Edukacji i Kultury. W posiedzeniu, na którym omawiano ten temat, wzięła udział Agnieszka Kruchlak, Starszy Inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Zaraz potem nagrody i dyplomy otrzymali z rąk Jacka Grzebielucha, przewodniczącego Rady Powiatu, uczniowie – laureaci V Powiatowego Konkursu Kartek Wielkanocnych. Niektóre z nagrodzonych prac urzekały niebanalnością i wyobraźnią oraz technikami wykonania.

laureaci konkursu
laureaci konkursu

Gdy powróciła tematyka turystyczna, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rozwoju i Promocji, Katarzyna Złotnicka, podsumowała dotychczasową działalność i nakreśliła plany. Najważniejszym wydarzeniem minionego roku stało się – po dwuletnim okresie przygotowawczym – otwarcie ścieżki przyrodniczej WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE.

– Nie obyło się też bez kłopotów. Największym, który na szczęście systematycznie eliminujemy, jest rozjeżdżanie ścieżki przez pojazdy – informowała pani dyrektor.

Poprawiano też oznakowanie innych ścieżek, organizowano imprezy cykliczne:

Rajd Pieczonego Ziemniaka – w pierwszą sobotę października – to już piętnasty raz, a wśród ponad 300 uczestników znaleźli się zarówno przedszkolacy jak i emeryci,

sesja 4 goście

Powiatowy Zlot Rowerowy we wrześniu,

Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu, we wrześniu.

Zamierzenia na 2014 rok przewidują kontynuowanie imprez cyklicznych, a ponadto wydanie albumu Zabytki Ziemi Dzierżoniowskiej i kontynuację prac związanych z powstaniem ścieżki przyrodniczo-historycznej w Piławie Dolnej.

– Problemem jest to, że szlak przebiega tuż przy terenach przykopalnianych, więc wymaga bardzo starannego zabezpieczenia, by wyeliminować wypadki.

Będzie też kontynuowana budowa ścieżek rowerowych, których w latach 2012-2013 przybyło w powiecie ponad 5 kilometrów.

Z wielką swadą o problemach lasu i związanej z nim turystyki mówił gość sesji, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica, Jan Dzięcielski.

– Przede wszystkim, warto się rozprawić z dwoma mitami – powiedział. – Po pierwsze, lasów i drzew w Polsce jest coraz więcej, a nie coraz mniej. I po drugie, drzewa trzeba ścinać, bo to, że je ścinamy jest częstym zarzutem.

Jako przykład podał świerki – gatunek niegdyś nie występujący w Górach Sowich. Niemcy sadzili je, bo rosną szybciej niż jodła. Planowali jednak pozyskać je po 60-70 latach. Obecnie rośnie sporo świerków 120-130 letnich. Jeśli się ich nie wytnie, staną się siedliskiem chorób i szkodników, będą łamane przez każdy większy wiatr. Na miejsce usuniętych świerków wprowadza się od kilkunastu lat ponownie jodłę.

Dzięcielski zapowiedział również przetarg na nartostradę na Wielkiej Sowie. Kolejny przetarg powinien się udać, gdyż Lasy Państwowe wydały zgodę na poszerzenie trasy zjazdowej, a warunki przewidują podpisanie z inwestorem umowy na 25 lat. Planowane są parkingi, trasy rowerowe, narciarskie trasy biegowe.

Największą bolączką są puszczane wolno psy, które zagryzają zwierzynę i… pseudoturyści rozjeżdżający las na quadach i motorach. Tu ponoć przodują Holendrzy, Niemcy, Duńczycy, którzy mogą nawet nie wiedzieć, że to zabronione, a firmy, które im organizują rajdy, do opłaty wliczają koszt mandatu.

sesja 3 przygotowania do sesji

Sesja trwała dłużej niż planowano, radni zdążyli jednak jeszcze podjąć kilka uchwał, m.in:

– w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie,

– w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej na rok 2014,

– zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Dzierżoniowskiego.

Przyjęto również sprawozdanie przewodniczącego Zarządu Powiatu z wykonania uchwał Rady i działalności Zarządu za okres od ostatniej sesji. Żeby tak jeszcze wydano do każdej uchwały dwa-trzy zdania komentarza, wyjaśniające w ludzkim języku, o co chodzi, szczęście byłoby pełne.

Piotr Laskowski

piotr.laskowski@tygodnik.info.pl

2 KOMENTARZE

Comments are closed.