„Schetynówka 2014” w Bielawie

„Schetynówka 2014” w Bielawie

17
18
PODZIEL SIĘ

„Schetynówka 2014” – drogi osiedli Południowego i Europejskiego po remoncie

Około 1,2 km zmodernizowanych dróg, nowe chodniki, oświetlenie, kanalizacja deszczowa i parkingi – tak prezentują się po gruntownej przebudowie ulice C.K. Norwida, B. Prusa i K.K. Baczyńskiego. Na realizację prac wartych 2,9 mln złotych, miasto pozyskało fundusze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II „Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” czyli z tzw. „schetynówek”, które sfinansowały inwestycję w 50 %.

schetynowka2014_1

                                                                                                Przed remontem

schetynowka_2014_1

                                                                                                    Po remoncie

O przebudowę ulic przez lata prosili mieszkańcy tej części miasta, zwracając uwagę na trudności z przejezdnością, niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych (w tym dla osób niepełnosprawnych) czy kłopoty z dojazdem służb ratowniczych.

schetynowka2014_2

                                                                                            Przed remontem

schetynowka_2014_6

                                                                                               Po remoncie

18 września odbył się ostateczny odbiór całości prac oraz robót dodatkowych. – Cieszę się, że udało nam się zakończyć inwestycję, z której na co dzień korzystać będą niemal wszyscy mieszkańcy osiedli Południowego i Europejskiego – powiedział obecny podczas odbioru burmistrz Ryszard Dźwiniel.

schetynowka_2014_11

Z kolei odpowiedzialny za rozwój miasta wiceburmistrz Andrzej Hordyjpodkreślił, że – nie byłoby tych dróg gdyby nie wysoka skuteczność Bielawy w zdobywaniu funduszy zewnętrznych. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych od 2008 roku miasto wykonało inwestycje o łącznej wartości ponad 22 mln złotych.

schetynowka2014_3

                                                                                              Przed remontem

schetynowka_2014_7

                                                                                              Po remoncie

Bielawa bowiem jako jedno z nielicznych miast w Polsce skutecznie zabiegało o dofinansowanie w każdej z sześciu edycji rządowego programu. Dzięki temu powstały drogi m.in. na terenie bielawskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”, wybudowano łącznik ulic Sikorskiego i Wojska Polskiego oraz przebudowano ulice Pułaskiego, Kilińskiego i Sikorskiego.

schetynowka_2014_4

Dzięki NPPDL powstały również ronda: „Pochyłe”, „Miast partnerskich” oraz „Bieltexu”.W trakcie spotkania z dziennikarzami burmistrz przypomniał, że niewiele brakowało, a nie doszłoby do realizacji tegorocznej inwestycji.

schetynowka_2014_10

– Nadal bardzo ubolewam, że niezbędnego wsparcia przy ubieganiu się o środki ze „schetynówek” nie udzielił Bielawie samorząd powiatu dzierżoniowskiego. Szczególnie nie zrozumiałym był dla mnie fakt, że podczas sesji rady powiatu, przeciwko porozumieniu z naszym samorządem głosowało dwóch radnych powiatowych z Bielawy (tj. Jacek Grzebieluch i Piotr Łyżwa) i w efekcie Bielawa przegrała głosowanie 12 : 10. Wierzę jednak, że w przyszłości podobna sytuacja się nie powtórzy – dodał burmistrz.

schetynowka_2014_5

Rzecznik – Łukasz Masyk

18 KOMENTARZE

 1. Obserwując jak jest niszczone nasze miasteczko trudno oprzeć się wrażeniu, że to tak całkiem samo z siebie wychodzi, jakimś takim dziwnym zbiegiem ignorancji, tumiwisizmu, nieuctwa i pecha. Na co by nie spojrzeć coś jest popieprzone. Czasem więcej, czasem mniej, ale nie ma chyba takiej dziedziny, która by nie była niszczona. Ot, weźmy podstawy gospodarki, rozwój drobnej przedsiębiorczości.
  Jak się rozmawia z kimś z zewnątrz, to każdego uderza brak sklepów. My, mieszkańcy tego nie widzimy, bo patrzymy z bliska i trzeba kogoś z zewnątrz, aby się palnąć i zobaczyć, że faktycznie, coś tu nie gra. Owszem, są markety, trzy Biedronki, Lidl, Netto – ale praktycznie nie ma normalnych sklepów, to co jest to dogorywa i częściej można zobaczyć szyld „sprzedam – wynajmę” niż normalny handel. Owszem, markety muszą być, ale ma być równowaga, bo markety nie generują dla miasta przychodów z PIT i CIT, a sklepy owszem. Miasto ma dbać o wszystkich, a nie gnębić własną przedsiębiorczość. Markety zysk transferują za granicę, a rodzime sklepy dają zysk gminie, nakręcają koniunkturę – tu trzeba mieć równowagę. Dbać i o tych i o tamtych.
  Druga, niesłychana rzecz to paserstwo gminy w związku z czerpaniem dochodów z przestępczej działalności „Rumunów” na targu. W żadnym mieście to nie mogło mieć miejsca, tylko w Bielawie. Czy w Dzierżoniowie ktoś uświadczył tych hochsztaplerów? Handlując całkowicie na czarno, bez ZUSów, podatków, faktur i kas fiskalnych są poza możliwością konkurencji z uczciwymi sklepami. Urząd pozwalając na to rozwala resztki przedsiębiorczości w mieście. Dwa, że czerpiąc zyski (placowe) ze złodziejskiego, czarnego handlu jest zwykłym paserem. Proszę bardzo, niech konkurują ze sklepami na tych samych warunkach, niech płacą te same obciążenia co uczciwi ludzie, wtedy będzie OK. Znajomi, którzy prowadzą sklep myślą o likwidacji działalności, bo to nie ma już sensu. W tym mieście chroni się złodziei, a gnębi uczciwych podatników. Niedługo, już bardzo niedługo dojdzie do tego, że w Bielawie będzie tylko targ i markety. Nie, to nie jest zdrowe dla miasta, to oznacza zero dochodów z PIT i CIT, a kiedy w końcu pogonią złodziei (może straż graniczna albo UKS się w końcu samo ruszy) ludzie pójdą szukać normalnego sklepu i nie znajdą żadnego. Jak to na wsi.
  Jak porozmawiać z młodymi, to każdy tylko czeka na to, kiedy będzie mógł stąd wyjechać, bo to miasto straciło perspektywy, coś co jest podstawą funkcjonowania gospodarki w Bielawie jest niszczone. Nie wiem czy z głupoty, czy z premedytacji, ale to miasto jest zwijane. Na każdej płaszczyźnie. Czy normalny burmistrz własnymi rękoma niszczyłby własnych przedsiębiorców? Daleko nawet nie trzeba wyjechać, żeby zobaczyć różnicę. Będąc w Dzierżoniowie policzcie sklepy. Porównajcie z Bielawą. Wstyd.
  A to tylko jeden z wielu elementów niszczenia miasta.

  • Nie ma co dyskutować, obecny burmistrz musi być wymieniony. Dosyć eksperymentów, bo sytuacja finansowa Bielawy jest delikatnie mówiąc w opłakanym stanie. Młodzik niech zdobywa doświadczenie gdzie indziej a my wybieramy Piotra Łyżwę

   • A dlaczego musi być wymieniony? Bezrobocie spada inwestycje na wysokim poziomie, budżet największy w powiecie. Co ci się nie podoba?

    • To nie bezrobocie spada, tylko wyjechało przez te 10 lat kilka tysięcy mieszkańców Bielawy za granicę i nie stawiali się w Urzędzie Pracy, więc zostali skreśleni z ewidencji bezrobotnych.

 2. A czy te prawie 3 mln zł nie lepiej było przeznaczyć na stworzenie bazy turystycznej koło Leśnego Dworku z wypożyczalnią rowerów górskich, barem-domkiem turysty itp.? Ta inwestycja przynajmniej generowała by zyski i promowała Bielawę jako miejsciwość turystyczną. A tak to paru ważnych urzędników w mieście z burmistrzem na czele ma nową drogę pod dom. Dlatego uważam, że źle wydano te 3 mln zł z publicznej kasy. Są ważniejsze cele – rozwój usług turystycznych w oparciu o istniejący potencjał Gór Sowich.

 3. O, wybory idą, burmistrz drogi remontuje i chodniki buduje, to trzeba było co najmniej 10 lat temu zrobić, chwalicie się miesiąc przed wyborami własną nieudolnością? Macie ludzi za baranów?

   • pipi, może nie wiesz, ale remonty robi się wtedy kiedy dana rzecz tego wymaga, a nie czeka się na oklaski przed wyborami. Bo to nie jest żaden powód do chwały, a normalny obowiązek zarządzającego.

 4. Burmistrz zbudował sobie i prezesowi MZBM nową drogę pod dom i się tym jeszcze chwali. Jak można być tak przebiegłym i cwanym?! Myśli że tego ludzie nie zauważą i go pochwalą go? Za co? Za te 16 lat nicnierobienia? Za 8 tys. bielawian co musiało wyemigrować z Bielawy za chlebem? Za dbanie tylko o swoich pupilków a nie o mieszkańców?

 5. Ale wciskają kit dla naiwnych. proszę popatrzeć tylko na zdjęcia „przed remontem” i „po remoncie”. Te przed są specjalnie szare, a te „po” słoneczne. Oczywiście, że jest ładnie, ale, jak pisałem na swoim blogu, dlaczego nie robi się od dawna dróg na oś. Podgórskim. chyba tylko dlatego, że tam nie mieszka Dźwiniel i Dubas.

  • Trafna uwaga. Chylę czoła przed bardziej spostrzegawczym. Ale swoją droga do kur…wki szfindel z tymi zdjęciami.

 6. Zastosowanie tego rodzaju chwytu( robienie zdjęć w trakcie dobrej pogody) z tymi zdjęciami jak w tym przypadku świadczą jedynie o tym, że ludzie wyśmieją autora i tyle.

Comments are closed.