Samorząd Dziesięciolecia

Samorząd Dziesięciolecia

14
4
PODZIEL SIĘ

rankig_rzeczpospolitej_2014_0

Wyjątkowe wyróżnienie „Rzeczpospolitej” odebrał z rąk Jerzego Buzka burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun. Dzierżoniów zdobył tytuł Najlepszego Samorządu Dziesięciolecia. Znalazł się też w gronie miast, w których są największe inwestycje.

Ranking Samorządów Rzeczpospolitej przeprowadzono już po raz dziesiąty. Na przestrzeni tych lat Dzierżoniów zajmował pierwsze, dwa razy drugie i dwa razy czwarte miejsce.

– Wysoka pozycja w rankingu to powód do satysfakcji, że przyjęta i realizowana strategia się sprawdza. Reguły rankingu ustalono tak, by dopingować władze publiczną do efektywnych działań. Mamy tu wskaźniki pokazujące, jak samorząd wspiera lokalną przedsiębiorczość, jak walczy z bezrobociem, współpracuje z organizacjami obywatelskimi, na ile efektywne są inwestycje i jakie są osiągnięcia w edukacji i obsłudze klienta – mówi Jerzy Buzek – przewodniczący kapituły, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W opisie miasta zamieszczonym w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” Dzierżoniów opisywany jest jako miasto, w którym w ostatnich dziesięciu latach dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosły o 106%. Gazeta zauważa także fakt, że w 2012 roku Dzierżoniów znalazł się w gronie najlepiej zarządzanych organizacji w Europie.

– Dziękuję bardzo mieszkańcom za poparcie, jakie czuję w codziennej pracy nad rozwojem miasta, jak również radnym i pracownikom urzędu realizującym zadania samorządu. Takie wyróżnienie daje nam wszystkim dużą satysfakcję. Im więcej się osiąga, tym bardziej widzimy, czujemy jak dużo jest jeszcze pracy przed nami – komentuje sukces miasta burmistrz Marek Piorun.

Ogłoszenie wyników poprzedziła debata nad systemem dochodowym samorządów. O dyskusji na ten temat, o metodach wyboru najlepszych i najbliższych wyzwaniach samorządów można przeczytać w dzisiejszym wydaniu oraz na stronach internetowych Rzeczpospolitej.

Najlepsze miasta i gminy ostatnich dziesięciu lat:

Poznań – zwycięzca kategorii najlepsze miasto na prawach powiatu

Dzierżoniów – zwycięzca kategorii najlepsza gmina miejska i miejsko-wiejska

Świdnica (Lubuskie) i Zabierzów – zwycięzcy kategorii najlepsze gminy wiejskie

UM dzierżoniów

4 KOMENTARZE

 1. I czym tu sie chwalic , bezrobocie, wszedzie supermarkety wywozace zyski z Polski , brak zakladow pracy a POnadto Buzek ktory na Śląsku jest wygwizdywany!!!!!
  Buzek wygwizdany pod Wujkiem

  Radykalizacja nastrojów społecznych jest już nazbyt widoczna. Brak nadrzędnych idei, fundamentalnych wartości, koniunkturalizm, konsumpcjonizm środowisk politycznych pogłębia zniechęcenie i frustrację narodu. Władza nie realizuje podstawowych zadań socjalnych jakie powinna spełniać wobec obywateli kraju koncentrując swoją uwagę jedynie na sobie praktykując zasadę władza dla władzy. W dniu 16 grudnia pod KWK Wujek byłem świadkiem eskalacji negatywnych nastrojów społecznych. Przemawiający Jerzy Buzek został wygwizdany i wybuczany przez zgromadzonych uczestników uroczystości. Przewodniczący nawet jednym słowem nie odniósł się do dezaprobaty tłumu. Automatycznie wypowiadał przygotowane wcześnie przemówienie.
  Od 2004 roku uczestniczę w uroczystościach rocznicowych pod Wujkiem i pierwszy raz doszło do tego, że organizatorzy oddzielili oficjalnych gości między innymi z Prezydentem i Przewodniczącym PE od ludzi kordonem ochroniarzy, co więcej dla tłumu uczestników przeznaczono sektor oddalony od miejsca oficjalnych uroczystości o około 100 metrów tak, aby do oficjeli i mediów relacjonujących uroczystości słabo dochodziło to co mają do wykrzyczenia ludzie. Chociaż miałem wejściówkę jako gość uroczystości w pobliże krzyża czyli blisko Komorowskiego i Buzka wszedłem wcześniej do tego właśnie wyznaczonego i oddzielonego dla ludzi sektora. Przy wejściu ochroniarze bardzo dokładnie skontrolowali mnie detektorami, kobietom zaglądano do torebek. Nie jestem za tym, aby władza oddzielała się kordonami policji czy ochroniarzy, barierkami od obywateli, ale gdyby nie te nadzwyczajne środki ostrożności jestem przekonany widząc i słysząc złość tłumu, że doszłoby do potężnej awantury. Tłum był w tym roku naprawdę „naładowany”. Co to oznacza ? Nastroje społeczne wywołane biedą, brakiem pracy , arogancją władzy i informacjami o tym, iż władza zamiast zając się tragiczną sytuacją obywateli zajmuje się sobą, radykalizują się w znacznym stopniu. Bezradność władzy zaczyna jako żywo przypominać początek lat 80. Podwyżki już są, lada chwila z braku pieniędzy władza podniesie ponownie podatki, ceny, składki emerytalne, akcyzę na paliwo i ceny używek.
  Co nas może czekać ? Normalna rewolucja. Ludzie w końcu masowo wyjdą na ulice. Zaczną się bitwy z policją mogą być ofiary. Władza już kiedyś nazywała demonstrantów wichrzycielami inspirowanymi do rozruchów obcymi mocarstwami, ponieważ wówczas nie znano pojęcia „ kibole” teraz władza nazywa niezadowolone masy właśnie „kibolami” Historia zatacza koło. Wydaje mi się, że lont już się pali.

  Czy możemy znowu wrócić do politycznych więzień ?

 2. Nie nooo… Ja pitole! Takiego kabaretu i takiego kuwa zdjęcia to ja juz dawno nie widziałam. Gabryśka jadziemy do Dzierżoniowa kuwa… na wakacje! Takie pioruny kuwa wow. Ja pitole. Zabawimy sie Gabryśka w tym Dzierżoniowie. Z wrażenia tipsy zjemy.
  Heloooł.

Comments are closed.