Rocznica wywózki na Sybir

Rocznica wywózki na Sybir

23
20
PODZIEL SIĘ

Ludzie, którzy przeżyli swoje dzieciństwo i młodość w sowieckich gułagach, są ostatnimi świadkami tej tragicznej dla tysięcy Polaków historii. 10 lutego zapraszamy na uroczyste obchody 73. rocznicy pierwszej wywózki na Sybir. Hołd ofiarom stalinowskiego reżimu mieszkańcy będą mogli oddać pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Związku Sybiraków Ziemi Dzierżoniowskiej, władze miasta i delegacje ze szkół i innych związków.

FOT: Obchody Święta Niepodległości pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny – 2012 rok

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 9.00 mszą świętą w kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Przy pomniku na Skwerze Solidarności w asyście delegacji odczytany zostanie apel poległych, słowo okolicznościowe oraz złożone wiązanki kwiatów. Spotkanie pod pomnikiem rozpocznie się o godz. 10.30.

Dramat zesłańców rozpoczął się 10 lutego 1940 roku. To data pierwszej masowej deportacji z Kresów Wschodnich, która dotyczyła około 300 tysięcy Polaków. W kolejnych latach odbywały się następne zsyłki. Łącznie na Sybir zesłano ponad półtora miliona naszych rodaków.

Źródło: UM Dzierżoniów

 

20 KOMENTARZE

 1. Dobrze, że robią to władze miasta – sądząc po źródle informacji – a nie pokątne grupki wyznające spiskowe teorie. Ciekawe zresztą, czy przyjdą błazny w czerwonych koszulkach z wielkimi białymi orłami, czy też ogłaszając siebie większymi patriotami zrobią osobną uroczystość….

  • Robili do tej pory bo nikt tym się nie interesował. Takim ludziom jak Maniecki, Kresa i innym należy się szacunek za kultywowanie tradycji. A nazywanie tych ludzi błaznami jest co najmniej niestosowne.

   • Waldemarze widzę że ci przeszkadza orzeł. To moze posciągasz w Polsce wszystkie orły ze ścian biur, szkół itp.

    • Orzeł mi nie przeszkadza. Choć bocian jest bardziej polski i sympatyczniejszy. Śmieszy mnie eksponowanie orła na brzuchu, że by podkreślić nadzwyczajny patriotyzm.

 2. Widocznie niektórzy tak przywykli do biegania na pochodach z sierpem i młotem, że ORZEŁ W KORONIE uwiera ich mentalnie.

  • Tobie Macieju, orzeł wydziobał chyba mózg… O koronie nie będę pisał, bo jest infantylna w republice.

 3. Brzoza Smoleńska- oficjalna wysokość podana przez prokuraturę 777 centymetrów nagle prostują i twierdzą, że wysokość ściętej brzozy to 666 centymetrów. Biedaki pomylili się o jeden metr. Tak właśnie wygląda całe to śledztwo.

  • Zauważcie, że rozpiętość skrzydeł tego samolotu to 40 metrów i jak on się obrócił skora za tą ścięta brzozą dalej rośnie las.

  • Kłamstwo smoleńskie przegrało

   Tagi: sondaże, raport Millera, kłamstwo smoleńskie, katastrofa smoleńska
   Dodano: 19.02.2013 [14:53]

   foto: GP
   Według najnowszego sondażu MillwardBrown dla RMF FM tylko 24 proc. Polaków uważa, że sprawa katastrofy smoleńskiej została już wyjaśniona. Dlaczego to badanie jest tak ważne? Bo zdaniem rządu wyjaśnianie przyczyn katastrofy zamknął raport Jerzego Millera. Trzeba tu jeszcze dodać, że istnieje pewna grupa ludzi mających swoje sprecyzowane zdanie na temat tragedii smoleńskiej, a kompletnie odrzucających raport polskiego rządu. Oznacza to, że liczba zwolenników wersji Millera-Anodiny, czyli Tuska-Putina, jest mikroskopijna w porównaniu ze sceptykami. Z innych badań wynika, że prawie 40 proc. Polaków jest przekonanych, że w Smoleńsku doszło do zamachu, drugie tyle nie wie, co się stało, a reszta wierzy w wypadek – niekoniecznie według wersji rządowej. Gdyby rzecz dotyczyła poglądów na podatki czy kodeks karny, taki sondaż byłby dla rządu bardzo przykrą informacją, ale nie zachwiałby jego podstawami. Mówimy jednak o sprawie, która dotyka podstaw funkcjonowania państwa: możliwości zmiany szefów najważniejszych instytucji w wyniku zamachu, a przynajmniej zbrodniczych błędów i zaniechań. Mówimy też o śledztwie, które miało legitymizować elity III Rzeczypospolitej. Rządowi nie pomogły największe grupy medialne, zaangażowanie aparatu państwa, masowy udział w kłamstwie smoleńskim celebrytów oraz zastraszanie i niszczenie garstki zbuntowanych dziennikarzy. Dzisiaj do prawie trzyletniej pracy „Gazety Polskiej” dołączają kolejne media. Społeczeństwo chce znać prawdę i absolutnie nie wierzy w rządowe brednie. Przyjdzie czas, że wielu sponsorów tych kłamstw będzie musiało się z tego wytłumaczyć przed opinią publiczną. Bo nie jest normalne to, że im bardziej jakieś medium angażowało się w popieranie kłamstwa smoleńskiego, tym więcej miało reklam. Ktoś te decyzje podejmował i ktoś za nie odpowiada również przed swoimi klientami. Dzisiaj jednak pilniejsze jest przygotowanie się do protestów na wiosnę. Spotkajmy się wszyscy 10 kwietnia w Warszawie. Pokażmy naszą siłę.

   • Z tego tekstu niemal wynika, że Tusk jest przyrodnim bratem Putina, i obaj, jako starzy agenci KGB zestrzelili samolot z pepeszy. Po to, żeby zgładzić ostatnich świadków wywózek na Syberię. Realisto, spotkaj się 10 kwietnia w Warszawie i pokaż swoją siłę. To będzie środa, więc pralnie powinny być czynne, na wypadek, gdybyś swoją siłę wypuścił nie w tym kierunku, o którym myślałeś.

  • tobie wywozka kojarzy sie tylko ze smieciami ktore wyrzucasz po rowach wiec nie zabieraj glosu w dyskusji na temat o ktorym nie masz zielonego pojecia

Comments are closed.