Raport z badań dzieci

Raport z badań dzieci

26
0
PODZIEL SIĘ

Niepokojące zmiany w tarczycy, śledzionie, powiększone węzły chłonne czy przepuklinę pępkową zdiagnozowali lekarze, którzy w ramach akcji „NIE nowotworom dla dzieci” przeprowadzili badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Darmową profilaktykę dla najmłodszych mieszkańców dofinansował Dzierżoniów – miasto z inicjatywą.

 badanie-001

Lekarze przebadali 173 osoby: 74 dziewczynki i 99 chłopców – najwięcej maluchów w wieku 2 i 3 lat. Celem badań przesiewowych USG była dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. A takich było kilkanaście – u chłopców wędrujące lub niezastąpione jądra albo zwapnienia w nich, poza tym zmiany ogniskowe w tarczycy, powiększone śledziony, poszerzone kielichy nerki, a nawet torbiele nerek czy tłuszczak powłok jamy brzusznej. Rodzicom małych pacjentów udzielono porad lekarskich i zalecono konsultacje u specjalistów. Od czasu reakcji zależy w dużej mierze szansa na wyleczenie. Dlatego profilaktyka jest tak istotna.

Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda zawitał do Dzierżoniowa z inicjatywy posłanki na Sejm RP Haliny Szymiec-Raczyńskiej. Badania prowadzano na dzierżoniowskim rynku w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda 8 i 9 kwietnia. Miasto czyni starania, by podobne badania zostały przeprowadzone również w przyszłym roku.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY