Rajd „Śladami III Powstania Śląskiego”

Rajd „Śladami III Powstania Śląskiego”

16
0
PODZIEL SIĘ

Pięcioosobowa reprezentacja Środowiskowego Hufca Pracy w Dzierżoniowie, młodzież ucząca się w ZSZ CRRiMP w Bielawie, w klasie I: Sylwia Romanowicz, Patrycja Pieróg, Arkadiusz Paluszek, Sebastian Klemke i Dawid Płaczek wraz z wychowawcą Magdaleną Kisiel wzięli udział w projekcie regionalnym Fundacji Dla Dobra Publicznego w Kędzierzynie Koźlu pt.: „Młodzież w walce o niepodległą ojczyznę w latach 1914-1944”.

WP_20140623_062-2

Inicjatywa skierowana była dla młodzieży OHP oraz uczniów szkół średnich z województw: opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Za pośrednictwem projektu realizatorzy pragnęli dotrzeć do młodzieży, aby w obecnych czasach była świadoma swej roli i obowiązków wobec ojczyzny i narodu.

SAM_4862

A poczucie patriotyzmu i kształtowanie postawy obywatelskiej było bogatsze i pełniejsze. To była niezwykła lekcja historii, która dzięki rajdowi „Śladami III Powstania Śląskiego”, zwiedzaniu ważnych obiektów historycznych miała przybliżyć rolę dziejową młodzieży, dla której wychowanie patriotyczne w dwudziestoleciu międzywojennym opierało się na najwyższych wartościach i służeniu hasłu „służba ojczyźnie”.

Tematyka projektu realizowana była w postaci: zwiedzania Muzeum Czyny Powstańczego, udział w inscenizacji historycznej, rajdu pieszego (Muzeum – Amfiteatr Skalny, Dolina Krowioka- Ameryka, Żywowa (pałac Gaszynów) – Oleszka, Rezerwat Ligota Dolna, Ligocka Góra Kamienna, Rezerwat „Biesiec”, Wiatrak, Wysoka, Góra Św. Anny) oraz testu historycznego.

WP_20140623_050

Po ponad 10-kilometrowej wędrówce uczestnicy wzięli udział w złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Czyny Powstańczego i oficjalnym zakończeniu rajdu. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę, a jednostka dyplom i statuetkę. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy posilili się pyszną kiełbaską z ogniska i żurkiem, ufundowaną przez organizatorów i szczęśliwie wróciliśmy do domów.

Magdalena Kisiel

Wychowawca ŚHP

w Dzierżoniowie

BRAK KOMENTARZY