Powstaną warsztaty budownictwa niskoenergetycznego

Powstaną warsztaty budownictwa niskoenergetycznego

13
0
PODZIEL SIĘ

Już w maju rozpocznie się przebudowa budynku po byłej hali tkackiej w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W obiekcie powstaną nowoczesne stanowiska edukacyjne, na których młodzież będzie poznawać technologie budownictwa niskoenergetycznego. Wartość inwestycji prowadzonej przez powiat dzierżoniowski to blisko 2 mln zł.

inkubator

Wzrastają koszty energii, dlatego przyszłość budownictwa będzie związana ze zmniejszeniem zużycia energii. Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie chce szkolić fachowców, którzy będą zajmować się budową domów o niskim zapotrzebowaniu na energię – pasywnych i zeroenergetycznych.

 inkubator_wizualizacja_zew

Zaplecze dydaktyczne do nauczania budownictwa niskoenergetycznego powstanie w nieużytkowanej od wielu lat przyszkolnej hali tkackiej. W maju rozpocznie się przebudowa obiektu, która potrwa do czerwca przyszłego roku. Po termomodernizacji zużycie energii w budynku będzie bliskie zeru.

To innowacyjne zadanie pn. „Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie” przeprowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane JACK-BUD z Poznania. 10 kwietnia podpisano umowę z wykonawcą.

 inkubator_wizualizacja_wew

Wartość inwestycji to 1 mln 960 tys. zł. Przedsięwzięcie kwotą 500 tys. zł wesprze miasto Bielawa, które pozyskało na ten cel dotację z niemieckiej fundacji ochrony środowiska DBU. Pozostałe środki są zapewnione w budżecie powiatu. Udział powiatu może zostać zmniejszony, bo samorząd stara się o dotację na przebudowę hali w ramach III etapu termomodernizacji.

– Realizujemy tę inwestycję, bo dzięki niej młodzież będzie miała szansę na zdobycie zawodu, który w przyszłości będzie bardzo poszukiwany na rynku pracy – mówi starosta Janusz Guzdek. – Powstanie „Inkubatora” to także szansa rozwoju dla szkoły. Dzięki niemu powiatowa placówka może być pierwszym w kraju ośrodkiem prowadzącym kształcenie w zakresie nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.

Powiatowa placówka ma spore doświadczenie w prowadzeniu innowacyjnych przedsięwzięć. 13 lat temu Zespół Szkół w Bielawie utworzył pierwszą w Europie Środkowej i Wschodniej Szkołę Słoneczną. Obecnie jest jednym z najlepiej wyposażonych w Polsce ośrodków kształcących w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Poszerzając kształcenie o budownictwo pasywne i zeroenergetyczne, będzie kompleksowo szkolić specjalistów z branży instalacyjno – budowlanej.

 Starostwo Powiatowe

BRAK KOMENTARZY