Polska Walcząca

Polska Walcząca

32
0
PODZIEL SIĘ

W środę 17 września minęła 75. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Konsekwencją ataku obydwu sąsiadów, ze wschodu i zachodu, był podział i okupacja państwa, ale także nieugięta postawa społeczeństwa polskiego. Mieszkańcy Piławy Górnej w piątek 26 września będą świętować powstanie Polskiego Państwa Podziemnego.

Flaga20140918b_1

Polskę 17 września 1939 roku zaatakował Związek Radziecki. Wkrótce po Wehrmachcie, granicę polską przekroczyła licząca ok. 650 tys. żołnierzy i ponad 5 tys. czołgów Armia Czerwona. Atakując Polskę, władze sowieckie wypełniły ustalenia tajnego porozumienia wojskowego pomiędzy III Rzeszą a ZSRR, dodatkowego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Do niewoli radzieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy. Pojmani oficerowie zostali w większości wymordowani przez NKWD. W następstwie agresji obydwu sąsiadów terytorium Państwa Polskiego było okupowane i, wbrew prawu międzynarodowemu, traktatem z 28 września, całkowicie podzielone między Niemcy i ZSRR.

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski. Konspiracyjną organizację wojskową, prowadzącą walkę z okupantem, przekształcono w listopadzie w Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową. Utworzenie AK służyło scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi londyńskiemu. Pod koniec 1942 roku AK liczyła już ok. 200 tys. żołnierzy. Była największą podziemną armią w okupowanej Europie. Jej zadanie polegało głównie na gromadzeniu sił przed uderzeniem w chwili załamania się Niemiec. Akcje zbrojne prowadziły bowiem do okrutnych represji. Za każdego zabitego Niemca hitlerowcy rozstrzeliwali kilkudziesięciu Polaków. Dopiero pod koniec 1942 roku AK nasiliła działalność dywersyjną. Atakowała niemieckie posterunki, wykolejała transporty wojskowe, wysadzała mosty i odbijała więźniów.

Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Na przełomie 1943 i 1944 roku łączny nakład prasy podziemnej, wydawanej przez koncern poligraficzny Armii Krajowej, wynosił blisko 250 tys. czasopism, 65,5 tys. broszur i 120 tys. ulotek. Tajna Organizacja Nauczycielska rozprowadzała podręczniki i zapewniała kadrę dla podziemnych szkół, działających przez całą okupację. Powstały też podziemne teatry. W prywatnych mieszkaniach lub piwnicach wystawiano sztuki, odbywały się koncerty i wieczory poetyckie. Tajne struktury, podporządkowane rządowi emigracyjnemu, po wojnie nazwano Polskim Państwem Podziemnym. Po upadku powstania warszawskiego jego stolicą została Częstochowa. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

20140918b_1

Mieszkańcy Piławy Górnej pragną uczcić odwagę i poświęcenie działaczy konspiracyjnego państwa 26 września o godzinie 15:00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Burmistrz Piławy Górnej i Dyrektor Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej zapraszają na Gminne Obchody 75. Rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

UMPG

BRAK KOMENTARZY