POLICJA: Oszukują „na CBŚ”, „na policjanta” i wciąż „na wnuczka”.

POLICJA: Oszukują „na CBŚ”, „na policjanta” i wciąż „na wnuczka”.

16
0
PODZIEL SIĘ

Polskie-kajdanki-policyjnePolicja przestrzega! Na Dolnym Śląsku grasują oszuści wyłudzający od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Ostatnio znów jest ich więcej.

Nowa, wymyślona przez oszustów metoda jest jeszcze bardziej perfidna od znanej wszystkim metody „na wnuczka”. Teraz przestępcy podają się za funkcjonariuszy policji i przekonują starsze osoby, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą. Proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby… na tzw. „wnuczka”.

Sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powodów, jakie podają żądając nagłej pomocy finansowej jest wiele. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” lub „oficera CBŚ”. Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

– Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

• poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego,

• nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,

• skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania „tragicznej” informacji, która miała być powodem pożyczki.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób, policja prosi o natychmiastowe powiadomienie na nr telefonu 997.

 KPP Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY