Pod ziemią śpi olbrzym

Pod ziemią śpi olbrzym

14
0
PODZIEL SIĘ

Dzieci z Piławy Górnej 15 lipca zwiedzały labirynt podziemnych budowli wydrążonych w górze Włodarz. Poniemieckie sztolnie z drugiej wojny światowej znalazły się na trasie wycieczek przygotowywanych przez świetlicę środowiskową.

20140722_1

Ogromny kompleks podziemnych sal i korytarzy to spuścizna hitlerowskich działań wojennych. Do dziś nie udało się ustalić na pewno, co Niemcy zamierzali ukryć w Górach Sowich. Nie wiadomo też, jak rozległą budowlą jest „Riese”, czyli „Olbrzym”. Według współczesnych hipotez część odkryta i udostępniona dla turystów stanowi tylko znikomy procent przedsięwzięcia budowlanego. W przygodę z jedną z najbardziej emocjonujących tajemnic drugiej wojny światowej wprowadził film ukazujący, kto i w jaki sposób budował sztolnie. To była bardzo pouczająca lekcja historii. Niewątpliwie największą atrakcją okazało jednak zwiedzanie podziemi łodzią.

20140722_zajawka

Zalana części kompleksu to prawdziwy labirynt korytarzy. Po ziemią znajduje się ponad 50 prawie identycznych skrzyżowań, w których łatwo stracić orientację. Piławscy turyści dopłynęli łodzią do największej hali w kompleksie. Dawnym budowniczym udało się wydrążyć obiekt liczący 10 metrów wysokości i ponad 60 metrów długości. Wkrótce potem równie liczna, bo blisko 50-osobowa, grupa młodych piławian kąpała się na basenie w Pieszycach. Pogoda sprzyjała zabawie, było ciepło i słonecznie. Dzieci stosowały się do poleceń i wspaniale zintegrowały. Trwa akcja „Lato w Mieście” dofinansowana przez Gminę Piława Górna. W lipcu dzieci wypoczywają pod opieką świetlicy środowiskowej. Zapraszamy.

 20140722_3

UM Piława Górna

BRAK KOMENTARZY