PO MOJEMU… PRL w Powiecie

PO MOJEMU… PRL w Powiecie

28
18
PODZIEL SIĘ

1blogger 4Pisanie do gazety powiatowej, niejako zobowiązuje, aby z powiatem bliżej się zapoznać, a nawet zaprzyjaźnić. W tym celu wybrałem się na objazd swojego obszaru zainteresowania. A, żeby było miło, lekko, przyjemnie i ekologicznie, pojechałem swoim jednym z kilku wyścigowych rowerów.

Ekologia dla mnie jest bardzo ważna, bo mieszkam w mieście ekologicznym i to nawet modelowym. I choć ta ekologia jest tylko u nas na papierze i w bujnej wyobraźni naszych jeszcze władz miejskich i samorządowych, trudno nie docenić wysiłków tychże w celu zapewnienia sobie dobrego samopoczucia.

Powiat, jak powiat. Ma swoje wioski, miasta, troski i problemy. Trzeba ciągle coś robić zwłaszcza przed kolejnymi wyborami samorządowymi, niekoniecznie licząc się z kosztami, przydatnością inwestycji i pogrążaniem miast, i gmin w długi.

Ale do wyborów mamy jeszcze trochę czasu, a teraz zainteresowały mnie ulice w miastach naszego powiatu. Właściwie, to chodzi mi o te ulice i osiedla, które ciągle jeszcze przypominają nam o kroczeniu w obłokach socjalizmu ku świetlanej, komunistycznej przyszłości. Na szczęście nie doszliśmy, ale znaczące pomniki na tej drodze w postaci ulic uhonorowanych wybitnymi na tamte czasy postaciami, mimo ustawy dekomunizacyjnej – pozostały.

I tak są w naszym powiecie ulice: W Dzierżoniowie – na 166 ulic i osiedli – Stefana Okrzei; w Bielawie na 139 ulic – Karola Marksa, Ludwika Waryńskiego, Marcelego Nowotki, Jana Hempla, 22 Lipca, 1 Maja, gen. broni Zygmunta Berlinga, Przodowników Pracy Socjalistycznej, os. XXV Lecia PRL; w Pieszycach – na 65 ulic – 1 Maja, Naftalego Botwina, Stefana Okrzei; w Piławie Górnej, na 57 ulic – Stefana Okrzei; w Niemczy – na 50 ulic – Gen. Karola Świerczewskiego, Stefana Okrzei; w Łagiewnikach – na 36 ulic niczego kompromitującego nie znalazłem chyba, że ul. Jedności Narodowej nawiązuje do FJN.

Najlepiej w tym rankingu, jak widać, niestety wypada Bielawa. Używając terminologii pana Laskowskiego – komusza Bielawa. Właściwie dziwić to nie może. Przecież Bielawa od szesnastu już lat zarządzana jest przez burmistrza, byłego I sekretarza KZ PZPR w największym, upadłym już zakładzie w mieście – „Bielbawie”. Koalicja z SLD popierająca postkomunistycznego burmistrza, nie będzie przecież zabiegać o zmianę wizerunku miasta, marząc zapewne, że „krasawica krasnaja” jeszcze powróci i po co narażać mieszkańców na koszty wymiany dokumentów. Tylko gdzie oni byli, jak przez dziesięć lat można było wymienić dokumenty na koszt państwa?! Inne miasta powiatu, jakoś sobie z tym poradziły lepiej.

Po mojemu, w zasobach mieszkalnych pod szyldem PRL mieszka w Bielawie około czternaście tys. ludzi, a to szczególnie za pomocą PRLowskiego osiedla, a więc jest to bez mała połowa mieszkańców. I ci ludzie, jakby podświadomie dalej w tym PRLu żyją i dalej go popierają, choćby przez to, że głosują na komunistów bardziej lub mniej zakamuflowanych lub na głosowanie nie idą, czym im „idą na rękę” właśnie.

18 KOMENTARZE

 1. Niestety muszę się panem zgodzić Bielawa to skansen. Dlaczego przez tyle tat nie zmieniono nazw ulic? To jest pytanie do dźwiniela. Mam tylko nadzieję, że to nie sentyment włodarza nie pozwala na wyrzucenia z miasta nazw ulic za które wstydze się każdego dnia.

 2. Jest szansa, by Bielawa przestała być post-PRL-owskim skansenem. Zmiana burmistrza w I turze wyborów samorządowych (16 listopada) lub w II turze (30 listopada) na mądrego, wykształconego, uczciwego, wsłuchującego się w potrzeby mieszkańców włodarza.

  • Antoni nie znam ciebie i nie znam P. Stawickiego ale nie sądzę abym kogoś nazwała bałwanem. W tekście podane są argumenty i fakty z którymi można się zgadzać lub nie i to wszystko.

 3. Ludziom PRL kojarzy się z brakiem bezrobocia, bezpłatnymi wczasami, bezpłatnymi studiami wyższymi, sanatoriami, itd Nie dociera do nich ze nic nie było za darmo i nigdy nie bedzie. PRL upadła własnie z tego powodu, że płace były niskie, ceny wysokie aby pokryc koszty tego darmowego. Najlepiej przeczytajcie moj zbior opowiadan „Fabryki dymu” w powiecie w czasach PRL-u. Humor, satyra, dramaty. W księgarniach Dzierżoniowa i Bielawy. Niestety robotnicy i bezrobotni nie czytają nic powaznego. Dlatego tak łatwo ich politycy oszukują, obiecując złote góry tuż przed wyborami
  Walerian Domanski „Fabryki dymu”
  PS
  wkrótce listopad nowy zbiór „Klasa robotnicza rządzi”. Więcej humoru i satyry. Więcej stron.

   • Na tej liscie jest walerian Domanski ale z Kielc. Ja dostalemw dupe od Komuchow a ci biorawysokie emerytury, a okradali i zniszczyli Polske komunizmem.

 4. Mieszkam na Os. XXV Lecia PRL ale się tego nie wstydzę.Odnoszę wrażenie, że PO PiS wstydzą się, że nie wybudowali tyle mieszkań co w PRL-u i przez to tak atakują. Panie Bolesławie jestem dumna z tego, ze nie musiałam brąć kredytów i spłacać do końca życia,żeby mieć gdzie mieszkać. Podpisuję się pod referendum, że nie chcę zmiany nazwy ulicy, ponieważ
  1. Niestety w tym czasie było budowane osiedle.
  2. Nie mam czasu i pieniędzy na zmianę dokumentów.
  3. Bardzo ładna nazwa XXV lecia PRL.
  Każdy ma prawo mieć swoje zdanie i proszę nie uszczęśliwiać mnie swoimi upodobaniami.

  • Nie masz racji ten okres zbrodni i poniżania ludzkiej godności trzeba wymazać z nazw ulic i osiedli raz na zawsze. Ich miejsce jest na śmietniku historii

 5. Anonimie ty chyba nic nie kumasz gloryfikujesz komune a przeciez gdyby nie pseudosolidarnosciowcy typu Michnik walesa tusk geremek nie dogadali sie z komuchami na sprzedaz Polski to nie musialabys narzekac na brak pracy mieszkan kredyty.Sojusz czerwonych z rozowymi i zielonymi trwa ten sojusz to wyniszczanie Polski

  • Jasne Willi, praca byłaby jak za komuny z robotników zrobiono by kapitalistów, mieszkania budowaliby Chińczycy, a kredyty by rozdawał Ambergold. Chociaż w zasadzie to tak niemal jest: promowane jest samozatrudnienie (kapitalista sam się zatrudnia i sam zapi… liczy, że może ktoś mu kiedyś zapłaci, nie obowiązuje go kodeks pracy, BHP i inne bariery. Co zarobi to jego, jeśli nie zarobi lub mu niezapłacą to też jego sprawa. Chińczycy już budowali w Polsce autostrady, a puste mieszkania stoją w budynku na „Sowich Wzgórzach” reklamy lecą w Radiu Sudety. A kredyty są bez kłopotu, zaświadczeń i pracy. Czego więc chcecie jeszcze rodacy?

 6. Dlaczego tak piekny teoretycznie system komunizmu sie zqwalil pod wlasnym ciezarem? Bo nie bylo wnim wlascicieli, kto byl partyjny dostawal stanowisko. To zlamalo system i PRL, nie Walesa, nie Papiez, nie inteligencja z KOR. Ludzie mieli dosyc niskich plac, wysokich cen. Jedyny problem ze nikt nie przewidzial ze polska gospodarka nie wytrzyma konkurencji z ZACHODU.
  Czytajcie moj zbior opowiadan „fabryki dymu{ w ksiegarnaich Dzierzoniowa i Bielawy.
  Wkrotce kolejny zbior „Klasa robotnicza RZADZI”,i wersja angielska
  Zamowienia …waleriandom@gmail.com stron 302, cena 30 zlotych. Palce lizac, pelno humoru.

 7. Jakieś chyba 5-10 lat temu była robiona ankieta wśród mieszkańców na temat ewentualnej zmiany nazwy osiedla. Wyszło na to, że zdecydowana większość wśród zainteresowanych, była przeciwko jakimkolwiek zmianom. IMO zdanie ludzi trzeba uszanować, nawet jak się z nim nie zgadzamy. Kwestie nazw ulic są otwarte, tu trzeba rozmawiać z mieszkańcami, ale pewnie nie będzie problem ze zmianą. Ostatnio człowiek z zewnątrz (pierwszy raz w Bielawie), który szukał czegoś tam na osiedlu nabijał się ze skrzyżowania Grota-Roweckiego z Berlingiem. Taki niuans, a urasta do symbolu miasta. Co wyjdzie jak się skrzyżuje Grota-Roweckiego z Berlingiem? Same wypadki! 😉

 8. niskie płace w prl? dysktuował bym, odnośnie ulic: nie zabradzo wiem czym złym zasłużyli się okrzeja lub marks, w nazwie 1 maja też nic złego nie widze, o co chodzi?

Comments are closed.