Piławianie świętowali 3 Maja

Piławianie świętowali 3 Maja

22
3
PODZIEL SIĘ

Rocznicę uchwalenia postępowej konstytucji Piława Górna uczciła uroczystą sumą i pochodem zakończonym złożeniem kwiatów pod pomnikiem na placu Piastów Śląskich.

20140508_imag0554

Podobnie jak w Warszawie 223 lata temu, gdy obrady Sejmu nad nowatorską ustawą zasadniczą zakończyły się mszą dziękczynną, tak i w Piławie Górnej w rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy miasta zgromadzili się w kościele. Po odświętnej liturgii sformułowali kolumnę, by wraz z reprezentantami lokalnego samorządu i gminnych jednostek oraz organizacji pozarządowych przemaszerować przy asyście pocztów sztandarowych i orkiestry pod pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej. Burmistrz Zuzanna Bielawska w kilku słowach przypomniała o patriotycznej postawie ludzi, dzięki którym Polacy mogą dziś cieszyć się wolnością.

20140508_imag0558

Na koniec, w obecności mieszkańców, złożyła kwiaty razem z przedstawicielami urzędu, rady miejskiej, instytucji i organizacji pozarządowych

UM Piława Górna

 

3 KOMENTARZE

  1. ( do przemyślenia )
    Użyte w tytule określenie „Piławianie” to gruba przesada.
    Pilawian – mieszkańców, którzy z własnej nieprzymuszonej woli poszli pod „pomnik” na Placu Piastów Śląskich można policzyć na palcach, pozostali poszli, bo musieli, bo nie wypada…. , i nie mam tu na myśli osób reprezentujących różne instytucje i organizacje, ale pozostałych mieszkańców Piławy. I jak tu mówić o świętowaniu. Kiedy czytam o tym jak w sąsiednich gminach świętowano w tym dniu, jakie lokalne atrakcje zostały przygotowane na ten dzień, to jestem, jako mieszkaniec Piławy Górnej, głęboko zaniepokojony, wręcz zniesmaczony. W czym tkwi problem, że my Pilawianie nie potrafimy świętować w tak ważnym dla nas ( nie tylko Piławian, przede wszystkim Polaków) dniu?. Czy my Piławianie potrafimy jeszcze spontanicznie cieszyć się z czegoś? Czy potrafimy tylko czekać na to co p. burmistrz dla nas przygotuje ? niekoniecznie zgodne z naszymi oczekiwaniami?.
    Pani Burmistrz Piława Górna ma swoją historię!!!!, do której warto sięgać i czerpać z tej historii inspiracje przygotowując scenariusze uroczystości, ważnych nie tylko dla nas Piławian, ale przede wszystkim dla nas Polaków.
    Dla mnie, trzy ławy w herbie Piławy są symbolem porozumienia, którego w naszej Piławskiej codzienności niestety brakuje.

Comments are closed.