Ostatnie pożegnanie ks. Irli

Ostatnie pożegnanie ks. Irli

31
0
PODZIEL SIĘ

Wczoraj pożegnaliśmy księdza prałata Sylwestra Irlę, wieloletniego proboszcza parafii św. Jerzego oraz zasłużonego i honorowego obywatela w Dzierżoniowie. Na ceremonię pogrzebową, oprócz najbliższych, przybyło wielu duchownych i mieszkańców miasta.

 irla_glowne

Ks. prałat Sylwester Irla zmarł w nocy z 30 ma 31 maja o godz. 3.00 rano. Był związany z Dzierżoniowem nieprzerwanie od lipca 1973 r. i, na Cmentarzu Parafialnym, spoczęły jego doczesne szczątki. Niekwestionowanego animatora życia religijnego i kulturalnego żegnano tłumnie, ciepło wspominając jego osobę i dokonania. Ceremonię pogrzebową poprowadził biskup świdnicki Ignacy Dec.

Ksiądz Prałat Sylwester Irla urodził się 7 października 1933 r. w Radogoszczy (okolice Tarnowa). Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w odległym o 7 km od domu rodzinnego gimnazjum handlowym, następnie w gimnazjum wrocławskim, po którym trafił do Seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 roku w Katedrze Wrocławskiej.

Pierwszą parafią kapłana był wałbrzyski kościół pw. św. Aniołów Stróżów, kolejną wrocławska parafia św. Bonifacego, a pierwszą samodzielną, już w piątym roku kapłaństwa, parafia w Jedlinie Zdrój. Do Dzierżoniowa skierowany został w 1974 roku i otrzymał pod opiekę zniszczony pożarem poewangelicki kościół (dziś pw. Maryi Matki Kościoła), którego konsekracja nastąpiła w 27 maja 1979 roku. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii św. Jerzego. Dzięki staraniom i uporowi doprowadził do powstania na os. Różanym domu katechetycznego, będącego zaczątkiem nowego kościoła.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY