Opanował biegle 68 języków

Opanował biegle 68 języków

18
0
PODZIEL SIĘ

krebs_1

W Muzeum Miejskie Dzierżoniowa do końca października można obejrzeć wystawę „Emil Krebs – u granic geniuszu“. Jej wernisaż odbył się 3 września. Goście mogli wysłuchać wykładu Eckarda Hoffmana o tym śląskim poliglocie, niemieckim dyplomacie, tłumaczu i sinologu.

Emil Krebs urodził się w Świebodzicach w 1867 r. W wieku 7 lat jako samouk nauczył się języka francuskiego. Zdając maturę w wieku 17 lat władał biegle 12 językami. Po krótkich studiach teologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim zmienił kierunek na prawo. Zgłosił swój akces do nowo utworzonego w Berlinie seminarium języków orientalnych. Tam stwierdzono jego wybitne uzdolnienie językowe. Wtedy też poświęcił się językom azjatyckim.

Zdał państwowy egzamin z prawa i zameldował się do służby dyplomatycznej. W 1893 r. wyruszył na Daleki Wschód. Otrzymał posadę tłumacza w niemieckim poselstwie w Pekinie. W 1917, po zamknięciu ambasady niemieckiej, Krebs przeniósł się do agencji informacyjnej w urzędzie spraw zagranicznych. Zmarł w 1930 r. znając biegle 68 języków ze 120, które studiował.

Krebs był opętany pasją do języków. Uczył się niesłychanie szybko, pracował stale do 3.00 w nocy, trzymał zawsze książkę w ręku i chodził mrucząc dokoła stołu. Rozwinął własną technikę nauki języków, porównywał ze sobą rodziny językowe. Studiował najpierw literaturę danego kraju, zagłębiał się w charakter narodu i w formy jego duchowego wyrazu. Zajęcie się hieroglifami skłoniło go do studiowania języków nowoegipskich i ich przemian.

Od pisma klinowego przeszedł do języków Azji Mniejszej. Zamiłowanie do języków Indii zrodziło się u niego z sanskrytu i z języka palijskiego. Nie było na świecie języka, który by go nie interesował.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY