Okiem redaktora-ŚMIESZNE POPARCIE

Okiem redaktora-ŚMIESZNE POPARCIE

15
4
PODZIEL SIĘ

laskowski na stron ęWbrew pohukiwaniom Janusza Korwin-Mikkego, Unia jakiś czas jeszcze się nie rozwali. W każdym razie nie za sprawą JKM, wyglądającego na oficjalnych fotkach z niemowlakiem jak wampir zagryzający dziecko.

Rola unijnego prawodawstwa będzie rosła w stosunku do krajowego. Polskie przepisy będą się musiały dostosowywać do unijnych, nie odwrotnie. Naród narzekaczy tego raczej nie rozumie, dlatego ma wybory unijne tam, gdzie krety mają słońce drążąc korytarz w głąb ziemi. Dlatego głosowanie na nierobów krajowych zbiera dwukrotnie wyższy elektorat, niż na nierobów unijnych. Choć ogólnie jest nieźle, a frekwencja w powiecie dzierżoniowskim przekroczyła nawet ogólnopolską, coś o jeden procent.

Wygrała PO, ale diabeł tkwi w szczegółach. Frekwencja w granicach 24 procent oznacza, że przy wyniku 34 procent, na zwycięzcę głosowało raptem… nieco ponad 8 procent uprawnionych do głosowania. A na drugie w rankingu PiS, około 7. Jeszcze fajniej wyglądało to w Łagiewnikach, gdzie zwycięzcą okazało się PiS (ponad 35 procent ważnych głosów), ale przy frekwencji… 16 procent. Co oznacza, że jedynie trochę ponad 5 procent uprawnionych poparło triumfatorów. Tak naprawdę, w skali Łagiewnik to tyle, co solidne wiejskie wesele.

Marzy mi się sytuacja, w której zwycięzców popierają podobne liczby uprawnionych, ale przy stuprocentowej frekwencji. 86 procent głosów nieważnych byłoby wyraźnym sygnałem dla rządzących, że wyborcy nie akceptują klasy politycznej w całości. Bo nie akceptują.

W głosowaniu przepadła jedyna reprezentantka powiatu – startująca z listy PSL – Halina Szymiec-Raczyńska. To dobry sygnał. Jeśli nagle zmienia się przynależność partyjną przechodząc do ugrupowania o diametralnie różnym programie i elektoracie, wiadomo, o co chodzi. Wyborcy to czują. Zresztą, czy ktoś sobie wyobraża, co starsza pani występująca niedawno z pawimi piórami przystrojona w suknię z podszewki mogłaby robić w Brukseli? Na samą myśl skręca ze śmiechu.

Piotr Laskowski

piotr.laskowski@tygodnik.info.pl

4 KOMENTARZE

Comments are closed.