Odrobina magii w rodzinnych kadrach

Odrobina magii w rodzinnych kadrach

110
0
PODZIEL SIĘ

Najbardziej lubi fotografować dzieci i rodziny, być świadkiem spędzanych przez nich wspólnie chwil, który zatrzymuje w kadrze emocje, ulotne wrażenia. – Chcę być tam, gdzie dzieją się małe-wielkie rzeczy, aby po latach wszyscy mogli je wspominać z łezką w oku – mówi o swych fotografiach Hanna Cencora. Zdjęcia jej autorstwa prezentowane w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza ukazują artystyczną stronę duszy i autorki, i modeli.

39-letnia dzierżoniowianka realizację fotograficznych pasji rozpoczęła w 1999 r., zapisując się na dwuletni kurs fotografii artystycznej w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu. – „Staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył” (Robert Bresson) – ten cytat znanego reżysera i scenarzysty francuskiego uczyniłam swoim zawodowym mottem. Uważam, że aparat fotograficzny jest nie tylko przedłużeniem naszego wzroku, ale również umysłu – wyjaśnia Hanna Cencora. – Może widzieć ostrzej, dalej, bliżej, wolniej i szybciej niż oko. Może ujrzeć niewidzialne dla wzroku człowieka światło, szczegół czy emocje. Dzięki niemu możemy zobaczyć nas samych w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Zamiast używać aparatu tylko do kopiowania zdarzeń, chciałabym posługiwać się nim tak, by to, co niewidzialne dla oczu, stało się widzialne.

Fotografka stara się wlać w swoje zdjęcia odrobinę magii, nieco poprawiając rzeczywistość. Nie lubi zdjęć pozowanych, ceni naturalność, dlatego jej najwdzięczniejszymi modelami są właśnie dzieci. – Lubię, jak się przede mną otwierają, choć trzeba mieć do nich dużo cierpliwości. Ale dzieci chyba mnie lubią, co widać na zdjęciach – zdradza. Robi też sesje ciążowe, zdjęcia noworodków i fotki rodzinne. Często fotografuje w plenerze, choć marzy jej się studio, w którym mogłaby się zająć typowo kobiecą fotografią – metamorfozami z pełnym makijażem i uczesaniem.

To, co można zobaczyć na nowej wystawie w Oknie Artystycznym, to tylko próbka jej możliwości. Więcej można zobaczyć na jej stronie internetowej http://www.studioh.ctsi.pl.

Kontakt:
Hanna Cencora
tel. 601 238 728

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ