Odlew „Pioniera” na dobry początek – projekt „Diora”

Odlew „Pioniera” na dobry początek – projekt „Diora”

84
0
PODZIEL SIĘ

69 lat temu ruszyła w Diorze seryjna produkcja pierwszego polskiego radioodbornika. Przy dzierżoniowskim ratuszu osłonięto 3 sierpnia pierwszy z 11 planowanych mosiężnych odlewów diorowskich wyrobów. Utworzą one ścieżkę edukacyjną pokazującą dziedzictwo Diory. Radia w skali 1:1 będą „opowiadać” o historii przemysłu radiofonicznego i jego wpływie na rozwój miasta.

Tak jak „Diora”, zaczęliśmy od „Pioniera”. To pierwszy pierwszy polski radioodbiornik wyprodukowany po II wojnie światowej. Jego nazwa pochodzi od pierwszych założycieli fabryki, a także pierwszych osadników ziem zachodnich. Został opracowany przez inż. Wilhelma Rotkiewicza w Państwowej Fabryce Odbiorników Radiowych w Dzierżoniowie (późniejsza „Diora”). Jego seryjna produkcja ruszyła 3 sierpnia 1948 r. i w różnych odmianach (Mazur, Polonez, Promyk) przetrwała do 1956 r.

Odlew stanął na stoliku od frontu ratusza, tuż przy wejściu. Przy stole jest też krzesełko, na którym można usiąść, by zrobić sobie z legendarnym radioodbiornikiem pamiątkowe zdjęcie.

Koszt zadania został w całości pokryty z budżetu miasta (prawie 12 tys zł.). Pozostałe 10 odlewów, które staną na terenie Dzierżoniowa do końca czerwca 2018 r., dofinansowane będzie z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. Dzierżoniów pozyskał na ten cel ponad 30 tys. euro. Nasz wkład wyniesie 3,5 tys. euro. Bliźniaczy projekt dotyczący historii Tesli realizowany jest w naszym mieście partnerskim Lanškroun.

Mosiężne odlewy to tylko część realizowanego w mieście projektu „Diora”. Od maja na dzierżoniowskim rynku można oglądać wystawę Historia Diory w komiksie”. Wjeżdżających do Dzierżoniowa już niebawem powitają nowe witacze nawiązujące do produktów i logotypu Diory. Już teraz można je obserwować na kilkunastu tablicach z nowym logiem. Poszczególne przystanki autobusowe i słupy ogłoszeniowe, a nawet stojaki na rowery na terenie miasta zyskają nazwy różnych modeli produkowanego przez „Diorę” sprzętu. W Górach Sowich powstanie specjalna trasa turystyczna – „Szlak diorowski”. Nie zabraknie też różnego typu gadżetów, także specjalnie dla kolekcjonerów. W mieście ma powstać również mural z historią „Diory”. Zwieńczeniem projektowych działań będzie powstanie nowoczesnego Muzeum „Diory”.

3 sierpnia dokonano także na budynku przy ul. Świdnickiej 45 odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Wilhelmowi Rotkiewiczowi, konstruktorowi radioodbiornika Pionier . Na zakończenie uroczystości odbył się panel dyskusyjny.

 

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ