Od Wielkiej Sowy po szczyt Awicenny

Od Wielkiej Sowy po szczyt Awicenny

13
0
PODZIEL SIĘ

„Od Wielkiej Sowy po szczyt Awicenny” – Spotkanie z alpinistą, Pawłem Kudłą, w Zespole Szkół

Niecodzienny gość pojawił się w auli Zespołu Szkół dnia 28.04.2014. Uczniowie pieszyckich szkół w ramach prezentacji – „Od Wielkiejlogo_200(1) Sowy po szczyt Awicenny” mieli okazję poznać i polubić Pawła Kudłę – naszego miejscowego alpinistę. Spotkanie z ciekawą lokalną osobowością jest jedną z wielu w całym, bogatym cyklu imprez, konkursów, pokazów oraz warsztatów organizowanych w ramach XV Prezentacji Placówek Oświatowych. Organizatorem tegorocznego projektu jest gmina Pieszyce.

Znakomitego gościa oraz zgromadzoną na sali widownię przywitała w imieniu Zespołu Szkół dyrektor placówki, pani Bogumiła Kociumaka. W spotkaniu uczestniczyła także pani Jadwiga Wąsik, główny koordynator Prezentacji Oświatowych. Spotkanie, zorganizowane w auli Zespołu, miało charakter otwarty dla innych szkół naszej gminy – przybyli na nie nauczyciele – opiekunowie wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz ze Szkoły Niepublicznej. Gospodarzy reprezentowała klasa 3 a wraz z panią Barbarą Szeligą.

Paweł Kudła, niezwykle skromny i miły, młody człowiek, ale również dojrzały profesjonalista w tym, co robi, przedstawił się zgromadzonym gościom, przy czym podkreślił swe pochodzenie i mocne związki lokalnym środowiskiem. Pochodzi z Piskorzowa i ukończył gimnazjum przy Zespole Szkół. Obecne spotkanie okazało się więc w jakimś sensie sentymentalnym powrotem do przeszłości.

Zapytany przez moderatorkę spotkania, panią Barbarę Szeligę o początki zainteresowania wspinaczką wysokogórską oraz o motywację do podjęcia tak „ryzykownego hobby”, Paweł w odpowiedzi przywołał nasze Góry Sowie, które były „wprost na wyciągnięcie ręki”. To tu, na naszym terenie, rodziła się jego życiowa pasja, tu zaczął wędrować po górach, doceniać ich naturalne, groźne piękno. Prostą konsekwencją takich zainteresowań był wybór studiów na kierunku „Turystyka i Rekreacja”. I tak Góry Sowie stały się początkiem całego „łańcucha” zdobytych szczytów i pasm górskich – od rodzimych Tatr, poprzez Kaukaz, aż po Pamir. Jego ostatnie osiągnięcie to już prawie ośmiotysięcznik, tj. Szczyt Awicenny. Dawniej znany jako Szczyt Lenina – 7134 m n. p. m. – znajduje się w Azji, w Pamirze, na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.

Alpinista rozpoczął swój profesjonalny pokaz dla młodzieży prezentacją podstawowego wyposażenia alpinisty: ubioru oraz sprzętu alpinistycznego (raki, liny do wspinaczki itp.). Bardzo użyteczne okazały się tu dwie atrakcje – niespodzianki, przygotowane wcześniej przez prelegenta: w pełni ubrany „wspinaczkowo” manekin-alpinista oraz profesjonalny namiot, rozbity na podłodze w auli szkoły. Pod koniec spotkania Paweł pozwolił nawet chętnym wejść do namiotu i sam pozował w nim wraz z uczniami do pamiątkowych zdjęć.

Ta niecodzienna prezentacja młodego alpinisty była dla zgromadzonej młodzieży niezwykle interesująca i inspirująca: nie tylko w pełni przemyślana i profesjonalnie przygotowana, ale i dopasowana do poziomu odbiorców. Paweł pokazywał zdjęcia budzące podziw wśród młodzieży. Dokumentowały one codzienne trudy i wyrzeczenia alpinistów podczas wysokogórskich wypraw, takie jak chociażby samo gotowanie wody (pozyskanej oczywiście ze śniegu) oraz przygotowanie posiłków w górach, utrzymywanie higieny osobistej, itp., czy spanie w śniegu. Galeria zdjęć oraz ciekawe osobiste komentarze – wszystko to wyrażało pasję Pawła: fascynację i umiłowanie gór.

Prezentacja zawierała również elementy wychowawcze – w końcowej części zawarte były informacje dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie trzeba zachować podczas przygotowania wycieczki w góry oraz samego wędrowania po górach. Młodzi słuchacze z pewnością zapamiętają główne przykazanie kulturalnego miłośnika gór: „Zostaw to miejsce w stanie lepszym, niż zastałeś”.

Interakcja między prowadzącym a młodzieżową widownią utrzymywała stały poziom intensywności. Paweł na wiele sposobów zachęcał uczniów do aktywnego udziału. Zadawał liczne pytania, a odpowiedzi nagradzał cukierkami. Młodzież okazywała entuzjazm oraz szczere zainteresowanie. Widać było, że Paweł starał się zaszczepić swoją pasję w swoich (kto wie?) młodych następcach. Nie tylko zachęcał uczniów do regularnego lub rekreacyjnego chodzenia po górach, ale też zaoferował ewentualną profesjonalną pomoc i współpracę.

Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy miłe słowa podziękowania od pani dyrektor Zespołu, Bogumiły Kociumaka. Wiązankę kwiatów wręczyła Tosia Bogucka, uczennica klasy 3 a Zespołu, która zajęła I miejsce w tegorocznym Konkursie turystyczno – krajoznawczym wiedzy o Górach Sowich: „Góry Sowie i okolice”. Głos zabrała także pani Barbara Szeliga, nauczyciel geografii ZS. Oprócz wyrazów wdzięczności i uznania pani Barbara podkreśliła ten miły fakt, że Paweł zawsze podkreśla swe korzenie: rodzinny Piskorzów, nasze pieszyckie gimnazjum i piękne Góry Sowie.

Zgromadzeni uczniowie przeżyli niecodzienną lekcję, z której z pewnością wyciągnęli wnioski. Dorośli organizatorzy natomiast dostrzegli i docenili szczytną ideę, która przyświecała spotkaniu – nasze lokalne środowisko, zarówno to naturalne, jak i edukacyjne, sprzyja rozwijaniu życiowych pasji i rozwijaniu talentów.

Ewa Krzywda

(w oparciu o informacje pani Barbary Szeligi)

UM Pieszyce

BRAK KOMENTARZY