Obejrzyj wystawę – zobacz Serock i Lanškroun

Obejrzyj wystawę – zobacz Serock i Lanškroun

10
0
PODZIEL SIĘ

wystawa_partnerzy

Na dzierżoniowskim rynku stoi wystawa plenerowa, na której można zobaczyć zdjęcia z dwóch miast partnerskich Dzierżoniowa – Lanškroun i Serocka. Warto przekonać się, czym mogą się pochwalić nasi partnerzy, a przy okazji odwiedzić ich. W miniony weekend odbyły się obchody 15- i 10-lecia współpracy z tymi miastami.

Z czeskim Lanškroun Dzierżoniów związał się w 1999 r. To niewielkie miasteczko w kraju pardubickim u podnóża Gór Orlickich. Posiada czworokątny rynek, pośrodku którego stoi renesansowy ratusz z lat 1581–1582.

Współpraca z Lanškroun odbywa się na niwie oświatowej, kulturalnej, sportowej i turystycznej oraz gospodarczej. Jest realizowana poprzez rozwijanie i podtrzymywanie kontaktów mieszkańców za pośrednictwem członków towarzystw miast partnerskich, wymianę kadr pedagogicznych, dzieci i młodzieży, poczynając od szczebla przedszkolnego, poprzez podstawówki i gimnazja, na ponadgimnazjalnych szkołach kończąc.

Od Lanškroun dzielą nas zaledwie 2 godziny drogi samochodem. Warto tam zajrzeć przy okazji choćby wakacyjnych wycieczek. Szczegóły o mieście można znaleźć na stronie http://www.lanskroun.eu/

Serock, od którego dzieli nas 5 godzin jazdy samochodem, to natomiast 4-tysięczna miejscowość w woj. mazowieckim nad Jeziorem Zegrzyńskim, położona naprzeciw ujścia Bugu do Narwi, ok. 40 km od Warszawy. Stanowi ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. Zlokalizowane są w nim obiekty wczasowe i konferencyjno-szkoleniowe. Znajduje się tu także przystań żeglugi pasażerskiej i liczne trasy spacerowe.

Rozpoczęcie współpracy z Serockiem w 2004 r. to owoc przyjaźni i partnerstwa pomiędzy Dzierżoniowem i Lanškroun, które było wówczas od sześciu lat bliźniaczym miastem Serocka.

Co roku 40 młodych ludzi z Serocka przyjeżdża do nas na zimowisko w czasie ferii, młodzi dzierżoniowianie jadą zaś na rewizytę nad Zalew Zegrzyński w okresie wakacji. Ważnym elementem współpracy z Serockiem jest wymiana sportowa, dzięki której piłkarze z Dzierżoniowa jeżdżą na obozy do Serocka, zawodnicy stamtąd zaś mogą potrenować na dzierżoniowskim OSiR-ze.

Współpraca naszych miast przynosi wiele korzyści. Przykładem jest zakończony w 2012 r. 3-letni projekt „Każdy może zostać Omnibusem”. Na wspólne działania edukacyjne Dzierżoniowa, Serocka i Kluczborka nasze miasto pozyskało z Europejskiego Funduszu Społecznego ponad 7,5 mln zł.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY