O depresji w Dzierżoniowie

O depresji w Dzierżoniowie

17
0
PODZIEL SIĘ

„Zjawisko depresji wśród młodzieży” to temat, który był poruszany z uczestnikami Środowiskowego Hufca Pracy w Dzierżoniowie od 23 do 28 kwietnia na zajęciach warsztatowych w ramach programu profilaktyczno – edukacyjnego „Nasze zdrowie w naszych rękach”.

2014-04-28 11.18.20

Podczas spotkań w ZS nr 2 w Dzierżoniowie i ZS CRRiMP w Bielawie wychowawcy Edyta Popiel i Barbara Bulerska przybliżyli młodzieży: czym jest depresja, jakie są jej przyczyny i objawy, jakie wywołuje zagrożenia, jak wspierać osoby z naszego otoczenia cierpiące na depresję lub stany depresyjne.

W trakcie ćwiczeń, aby uzupełnić wiedzę, młodzież do takich objawów jak: smutek, poczucie pustki i beznadziei, zaburzenia snu, apatia, utrata energii, trudności z myśleniem i koncentracją dopisała różnego rodzaju przyczyny i wyciągnęła wnioski. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem młodzieży. O depresji często mówi się w środkach masowego przekazu, niestety nie wszyscy wiemy jak zareagować, kiedy spotykamy osobę cierpiącą na to schorzenie i jak jej pomóc. Statystyki z roku na rok rosną i niejednokrotnie zapadają na tą chorobę młodzi ludzie. Nie każdy potrafi sięgnąć po pomoc a środowiska rodzinne i szkolne bagatelizują problem. Dlatego każdy uczestnik podczas zajęć otrzymał informacyjną ulotkę opisującą ogólnopolską akcję „Mam terapeutę”. Jest to główne działanie wielu specjalistów z całej Polski, oparte na wzajemnym społecznym wsparciu będącym głośnym sprzeciwem stygmatyzacji osób, które biorą udział w procesie psychoterapii.

2014-04-28 11.16.52

Na zakończenie warsztatów uczestnicy obejrzeli film edukacyjny „Milimetr poniżej dna piekła”, przedstawiający historię młodego mężczyzny, który wpadł w silne stany depresyjne po utracie wielkiej miłości, doprowadzające go do śmierci samobójczej.

Celem zajęć było przede wszystkim rozbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem, wyjaśnienie młodym ludziom, że nigdy ze swoimi problemami nie są sami oraz, że rozmowa z terapeutą, psychologiem, pedagogiem szkolnym, nauczycielem, zaufaną osobą nie jest wstydem tylko aktem pewnej odwagi zmieniającej czasem życie. Uczestnicy poznali także sposoby radzenia sobie z tą chorobą.

Barbara Bulerska

wychowawca ŚHP w Dzierżoniowie

BRAK KOMENTARZY