Noce Kościołów także w Dzierżoniowie

Noce Kościołów także w Dzierżoniowie

13
0
PODZIEL SIĘ

Wystawa, panel dyskusyjny i prelekcja znajdą się w programie Dni Kościołów w Dzierżoniowie. W naszym mieście obchodzone będą po raz pierwszy w parafiach pw. Maryi Matki Kościoła i Królowej Różańca Świętego. Piąta edycja Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów”, która niesie ze sobą szereg rozmaitych atrakcji, rusza 18 czerwca.

 noce_kosciolow_dzierzoniow

To wydarzenie, które promuje kulturę, porozumienie i dialog na bazie chrześcijańskich korzeni wspólnej Europy. Jego organizatorem jest Radio Rodzina. W tym roku w 26 miastach na Dolnym Śląsku odbędzie się: 39 koncertów, 18 wykładów, 16 paneli dyskusyjnych, 14 spotkań połączonych z pokazami multimedialnymi oraz 4 wystawy specjalne.

Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa zasięgiem obejmują kilkanaście miast Dolnego Śląska: Dzierżoniów, Skarbimierz, Sobótkę, Strzegom, Trzebnicę, Wiązów, Wołów, Kłodzko, Kudowę Zdrój, Polanicę Zdrój, Wołów, Kobierzyce, Sulistrowiczki, Oleśnicę, Krzeszów, Legnicę, Zgorzelec, Oławę, Bielawę, Henryków, Małujowice, Brzeg Dolny, Jelcz-Laskowice, Bolesławiec, Nową Rudę, Bardo, Wałbrzych, Milicz, Ziębice, Siechnice. W ciągu 7 dni odbędzie łącznie ponad 100 wydarzeń.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

PROGRAM 18-25 czerwca – Dzierżoniów

20.06.2014 – piątek

Kościół pw. Królowej Różańca Świętego Wzgórze Ojca Świętego Jana Pawła II 1, 18:30 – msza św.

Po mszy św. panel dyskusyjny: Kresy wschodnie i dziedzictwo Dolnego Śląska

Konsul generalny RP na Ukrainie Krzysztof Świderek, prezes Zarządu Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz, wiceprezes Zarządu Związku Polaków na Litwie, prezes Oddziału Święciańskiego ZPL Irena Bednar. Moderator i prowadzenie – Eugeniusz Gosiewski wiceprezes i sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen z Wrocławia.

Po panelu koncert chóru „Głos Duszy” współfinansowany przez Dzierżoniów – miasto z inicjatywą. Kościół pw. św. Maryi Matki Kościoła, ul. Świdnicka 20, 58-200

18:00 – msza św. kazaniem: abp Dieudonné Nzapalainga C.S.Sp ordynariusz Bangi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Republiki Środkowej Afryki.

Po mszy św. prelekcja – spotkanie z Ks. Arcybiskupem „Męczennicy wiary. Prześladowanie i dyskryminacja chrześcijan.”

WYSTAWA

Wystawa Stowarzyszenia Odra-Niemen „Ocalić od zapomnienia…” to opowieść o wciąż żyjących na Kresach Wschodnich II RP Weteranach Armii Krajowej. Na trzydziestu planszach zamieszczono portrety Kresowych Żołnierzy wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat, zarówno podczas ich pobytów w Ojczyźnie, jak również podczas licznych wyjazdów członków Stowarzyszenia na Kresy. Większość zdjęć została wykonana przez Piotra Kurpaskę. Fotografie uzupełnione są tekstami przybliżającymi powojenne losy Kresowych AK-owców.

Wystawa składa się z 30 plansz, umieszczonych na 15 dwustronnych tablicach, o rozmiarze 150cm wysokości na 80 cm szerokości każda.

Podkład audiofoniczny do wystawy to opowieść o życiu kresowego żołnierza AK – opowiedziana ustami kilkunastu żyjących weteranów AK z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Kilkanaście minut opowieści to kompilacja fragmentów relacji naszych kresowych Bohaterów.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY