Narodowe Czytanie w Piławie Górnej

Narodowe Czytanie w Piławie Górnej

23
1
PODZIEL SIĘ

Uczniowie z Piławy Górnej włączyli się do akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W bibliotece zaś dzieła Sienkiewicza czytali seniorzy i samorządowcy.

20140910_1

Podobnie jak poprzednie, trzecia edycja Narodowego Czytania miała skierować uwagę Polaków na bogactwo rodzimej literatury. Akcję zrodziła troska o poprawną polszczyznę i potrzeba poczucia wspólnej tożsamości. Wybitne dzieła polskiej literatury w piękny sposób łączą bowiem tradycję z przyszłością i zbliżają pokolenia, stając się okazją do rozmowy i wspólnego spędzania czasu

20140910_2

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest jednak popularyzacja czytelnictwa. Gimnazjum w Piławie Górnej zainicjowało akcję już 5 września. Na czwartej lekcji nauczyciele przybliżyli uczniom szczytną idę Narodowego Czytania. Przybliżyli też wybrane fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Pana Wołodyjowskiego” i „Potopu”. Gminazjaliści zwrócili uwagę na wyjątkowy sposób ukazania Polski w powieściach Henryka Sienkiewicza. Przygotowali też gazetkę ścienną związaną z sylwetką wybitnego pisarza i noblisty, a na drzwiach wejściowych do klas pojawiły się fragmenty powieści. Podczas przerwy, poprzez lekturę, uczniowie mogli przenieść się w fascynujący świat Rzeczypospolitej XVII wieku.

20140910_3

Wspólne czytanie fragmentów „Trylogii” Sienkiewicza przez uczniów klas szóstych rozpoczęła 6 września Wicedyrektor Szkoły Podstawowej Marta Skowrońska-Sowa. Prowadzące akcję Agnieszka Michałek i Janina Bielecka zauważyły, że głośne czytanie dzieł polskiej literatury dostarczyło uczniom wielu przeżyć i na pewno rozbudziło wyobraźnię, zachęcając do zgłębiania historii naszej ojczyzny. Będzie też kontynuowane. Jest działaniem wpisanym w edukacyjny program krzewienia czytelnictwa wśród wychowanków piławskiej placówki.

20140910_4

Podczas gdy szóstoklasiści zgłębiali lekturę „Trylogii”, w bibliotece gromadzili się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Seniorów. Na spotkanie przyszli też lokalni samorządowcy, to jest Burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska z Wiceburmistrz Izabelą Woronowicz, a także Dyrektor MOK i MBP Anna Rudnicka.

Wszyscy, którzy zdecydowali się przeczytać część „Trylogii”, opowiadali o ulubionej postaci z dzieła Sienkiewicza. Dominowały fragmenty „Ogniem i mieczem”. Największe wzruszenie wywołał ten o pogrzebie głównego bohatera „Pana Wołodyjowskiego”, zaczynający się od słów „Panie pułkowniku Wołodyjowski”. Na zakończenie uczestnicy otrzymali na egzemplarzu „Trylogii” okazjonalną pieczęć, przesłaną specjalnie z okazji tegorocznej akcji przez Kancelarię Prezydenta RP.

UMPG

1 KOMENTARZ

Comments are closed.