Najwyższe odznaczenie dla Burmistrza Bielawy

Najwyższe odznaczenie dla Burmistrza Bielawy

21
18
PODZIEL SIĘ

Jednym z istotnych wydarzeń podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się z okazji 90. rocznicy otrzymania przez Bielawę praw miejskich, było wręczenie „Szabli Kilińskiego” – najwyższego wyróżnienia honorowego w rzemiośle. Laureatem zaszczytnego tytułu został Burmistrz Bielawy Ryszard Dźwiniel.

sesja_urocz_13

Odznaka Honorowa „Szabla Kilińskiego”, nadana została na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie przez Kapitułę Związku Rzemiosła Polskiego, za pośrednictwem Izby Rzemieślniczej w Opolu.

Jak można przeczytać w akcie nadania – „To zaszczytne odznaczenie przyznane zostało za szczególnie znaczące dokonania na rzecz rozwoju rzemiosła polskiego i jest jednocześnie wyrazem uznania dla roli, jaką miasto Bielawa poprzez osobę Burmistrza Miasta Ryszarda Dźwiniela, odgrywa dla bielawskiego środowiska rzemieślniczego”.

sesja_urocz_11

„Szablę Kilińskiego” po raz pierwszy przyznano w 1999 roku i wówczas, jako pierwszy otrzymał ją Papież Jan Paweł II. Wśród wybitnych przedstawicieli życia polityczno–społecznego, którym przyznano to zaszczytne odznaczenie, znaleźli się również: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz, Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, Prezydent WrocławiaRafał Dutkiewicz.

sesja_urocz_14

7 czerwca w Bielawie miała miejsce XVI edycja przyznania „Szabli Kilińskiego”, i jest to zarazem pierwsza edycja, w której to zaszczytne odznaczenie zostało wręczone burmistrzowi miasta.

 

Poniżej treść podziękowań załączonych do aktu nadania:

„Szanowny Panie Burmistrzu

Tym zaszczytnym odznaczeniem składamy podziękowania za zaufanie i ciepłą atmosferę naszych kontaktów, w których dobro bielawskich rzemieślników i uczniów Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, było zawsze wartością nadrzędną. Trudno byłoby myśleć o realizacji wielu naszych zamierzeń bez Pana wsparcia. Wyrażamy nadzieję, że w przyszłości nasza współpraca, będzie równie udana i owocna, jak dotychczas.”

Aktu dekoracji „Szablą Kilińskiego” dokonał Członek Kapituły Związku Rzemiosła Polskiego Kazimierz Rachowiecki, a towarzyszące insygnia wręczą Członkowie Zarządu CRRiMP w Bielawie Barbara Buczek orazWiesław Bełz.

Jan Kiliński z zawodu był mistrzem szewskim, a więc także rzemieślnikiem. W 1791 roku wybrany został radnym miejskim Starej Warszawy oraz jako jedyny przedstawiciel średniego mieszczaństwa powołany został przez króla do Zastępczej Rady Tymczasowej. Po wielu latach, za liczne swe zasługi, zwłaszcza podczas powstania Kościuszkowskiego, Jan Kiliński został nie tylko patronem wielu szkół i drużyn harcerskich w Polsce, ale również doceniło go środowisko rzemieślnicze, nadając jego imię i nazwisko najwyższym odznaczeniom przyznawanym przez Związek Rzemiosł Polskiego osobom zasłużonym.

Rzecznik – Łukasz Masyk

 

18 KOMENTARZE

 1. Ależ to odznaczenie stanęło w gardle bielawskiej opozycji…grzebieluch udawał że nie widzi, a jurcewicz robił zdjęcia tabletem w pionie po to żeby dźwiniela nie ująć hehe

   • Woda jest ale za 7 mln zł, a mogła być za 1,5 mln! I to tylko w niespełna połowie zbiornik jest napełniony.
    Odznaczenia od szefa Cechu (które jest właścicielem prywatnej szkoły, a burmistrz dał tam boisko Orlik kosztem G3) jest zwykłym lizusowskim odwdzięczeniem się za inwestycje na prywatnym terenie i to na koszt państwa.
    Inwestycje są chybione i szlaenie drogie. Art-Inkubator za 11 mln zł, gdzie są 3 jedno lub dwu-osobowe spółki.

 2. dźwiniel niszczy bielawę, za co dostał tę szabelkę – jeden konkretny przykład co zrobił dla rzemiosła w w bielawie?

 3. Wybory idą i Cech chce znowu się przypodobać burmistrzowi za umarzane podatki od ich nieruchomości. Żenujacy pokaz serwilizmu związku prywatnych przedsiebiorstw rzemieślniczych w Bielawie.

 4. A ja miałem nadzieję, że szef rzemieślników bielawskich K. Rachowiecki zetnie głowę R. Dźwinielowi i byłoby po kłopocie. A on go odznaczył. Dlaczego ? Bo Rysiek umorzył podatki za 2013r Cechowi Rzemiosł w wysokości 6.466,64 zł. Przesłanka: ważny interes podatnika oraz ważny interes publiczny (czytaj: R. Dźwiniela).

  • za takie marne grosze taka szabelka??? myślałem, że czeladników stać na zapłacenie podatku

 5. Rychu to przeciętny czeladnik, do dobrego rzemieślnika to mu dużo jeszcze brakuje. Ale nagrodę zafasował.

Comments are closed.