Na fali popularności

Na fali popularności

11
0
PODZIEL SIĘ

W ciągu kilku tygodni „Górzanie” wystąpili pięć razy. Letnia trasa koncertowa zespołu przynosi same sukcesy i utwierdza jego artystyczną renomę.

20140717_2b

„Górzanie” mają szczęście albo… Albo popularność zespołu folklorystycznego z Piławy Górnej jest uzasadniona. Ostatnie tygodnie dość wyraźnie pokazały, że teza o fortunnym zbiegu okoliczności w karierze piławskich artystów raczej nie wchodzi w rachubę. Potwierdziły zasadę, że w życiu nic nie przychodzi za darmo, a sympatię publiczności „Górzanie” zawdzięczają scenicznemu obyciu, pracowitości, poziomowi artystycznemu i niebywałej energii.

Czerwiec „Górzanie” rozpoczęli w Dzierżoniowie. Wystąpili na Piątym Przeglądzie Piosenki Folklorystycznej. Impreza z roku na rok gromadzi coraz więcej wykonawców. „Górzanie” 7 czerwca byli jedną z kilkunastu grup, prezentujących umiejętności w kinoteatrze „Zbyszek”.

Po udanej „rozgrzewce” artyści z Piławy Górnej pojechali 15 czerwca do Świerzawy. Na Trzecim Festiwalu Pieśni Dziadowskiej i Kultury Pogranicza wystąpiło aż dwadzieścia siedem zespołów. Wprawdzie wszyscy dostali nagrody, ale to właśnie „Górzanie” znaleźli się w gronie siedmiu specjalnie wyróżnionych grup. Sędziów urzekł umiejętnie dobrany repertuar, do którego doskonale pasowały oryginalne dolnośląskie ubrania.

Zespół przed dwoma laty odnowił wizerunek sceniczny. Dzięki transgranicznemu projektowi unijnemu, realizowanemu przez Gminę Piława Górna, ma już trzy komplety strojów regionalnych. Może więc łatwiej synchronizować przekaz muzyczny z wyglądem.

20140717_1b

W prawdziwych strojach lubelskich panie pokazały się na scenie 22 czerwca w Sobótce, wzbudzając aplauz publiczności. „Pod Ślężą śpiewanie” zgromadziło blisko dwadzieścia zespołów rozmiłowanych w rodzimym folklorze.

Do Ostroszowic „Górzanie” pojechali 12 lipca. Choć impreza nazywała się podobnie jak poprzednia, „Maciejowe śpiewanie” miało bardziej towarzyski charakter. Na Spotkania Amatorskich Artystycznych Zespołów przyjechało kilkunastu wykonawców, by w atmosferze pikniku, bez większych ograniczeń czasowych, raczyć się nawzajem tym, co najbardziej lubią – muzyką ludową i kuchnią.

„Górzanie” byli też w Stolcu. Na Dziewiętnasty Wojewódzki Festiwal Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich panie pojechały zaraz po występach w Ostroszowicach. Z dnia na dzień, bardzo dobrze przygotowane, zostały też świetnie przyjęte. Zespół dostał gromkie brawa, choć nie brakowało mu konkurencji, bo 13 lipca był jednym z blisko trzydziestu występujących na scenie.

Lato w pełni, a podboje artystyczne „Górzan” na pewno nie skończą się w lipcu. Pełnym werwy artystom z Piławy Górnej serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych koncertów podczas tegorocznych wakacji.

UM Piława Górna

BRAK KOMENTARZY